Інфляція в Україні: в НБУ прогнозують, що найвищий стрибок цін ще попереду

Автор: Марченко Любов

Інфляція в Україні вийшла за межі, які Нацбанк прогнозував на початку року. Щоб стримати її темпи, в НБУ вирішили підвищити облікову ставку до 7,5%. В НБУ сподіваються, що заходи, вжиті національним регулятором, а також об'єктивні обставини зуміють приборкати інфляцію вже в четвертому кварталі нинішнього року. Але перед цим, у третьому кварталі, очікують найвищого стрибка споживчих цін.

Інфляція в Україні: в НБУ прогнозують, що найвищий стрибок цін ще попереду - today.ua

Ще в січні нинішнього року Нацбанк прогнозував інші, більш скромні, показники інфляції. За словами глави Нацбанку Кирила Шевченка, зростання споживчих цін за підсумками березня сягло 8,5%, а показник базової інфляції виріс до 5,9%. Це вийшло за межі очікуваної величини, зізнався головний банкір країни.

Причини прискореного зростання інфляції

  • Зростають світові ціни на продовольство. А оскільки Україна інтегрована в світову економіку, то це не може не позначитись на нас.
  • Через холодну зиму виросли ціни на енергоносії.
  • Після пандемії глобальна економіка стала відроджуватися, і ціни поповзли вгору.
  • Через підвищення зарплати у людей з'явилося більше готівки. Споживчий попит зростає, що також призводить до підвищення цін.

"Роздрібний товарооборот стабільно перевищував докризові рівні. У лютому він був на 5,6% більше, ніж в аналогічному місяці минулого року. Внаслідок подорожчання товарів щоденного споживання інфляційні очікування залишаються підвищеними", - повідомляють в НБУ.

Інфляція в Україні: в НБУ прогнозують, що найвищий стрибок цін ще попереду

Чи будуть ціни ще зростати?

Ціни будуть рости і далі, прогнозують в НБУ. Тому Нацбанк переглянув свій же січневий прогноз інфляції на 2021 рік, і тепер він становить не 7%, як прогнозували, а 8%.

Популярні зараз

Рада підтримала автоматизований арешт депозитів боржників

Раніше Бундесверу: Україна отримала німецькі армійські машини Caracal

Деякі українки отримають $1000 на розвиток бізнесу

Українські АЗС збільшили ціни на автогаз

При цьому в Нацбанку вважають, що найвищі темпи інфляції у нас ще попереду. Ціни на товари першої необхідності підуть в галоп у третьому кварталі поточного року. Однак уже в 4 кварталі темпи інфляції різко сповільняться, і до початку 2022 року вона вийде приблизно на 5%, впевнені у Нацбанку.

Підпишіться на Today.ua, щоб бути в курсі останніх новин:

Що зможе приборкати інфляцію в четвертому кварталі

  • На ринки надійде продукція з нового врожаю. Це щорічно призводить до сезонного зниження цін.
  • Вичерпається ефект від низької бази порівняння з попереднім періодом. Порівнювати вже будуть з періодом, коли ціни були вищі.
  • Інфляцію сповільнить також підвищення облікової ставки НБУ.

Як впливає підвищення облікової ставки НБУ на стримування темпів інфляції?

З підвищенням облікової ставки НБУ автоматично підвищуються процентні ставки за банківськими кредитами. Це означає, що взяти кредит стає складніше. І відповідно, кількість грошової маси на ринку знижується та збільшується ціна грошей. Зрештою, це має привести до зниження цін на товари, або, принаймні, до не такого стрімкого зростання.

Нагадаємо, в Україні зростають ціни на продукти з великоднього кошика. Тому експерти ринку радять вже зараз, поки вони ще не такі великі, запастися м'ясом і тим, що може спокійно "дожити" до великодніх свят.

Головне