Імпорт електроенергії з Росії: кому вигідно, і чому так відбувається

Автор: Марченко Любов

З початку нинішнього року Україна почала імпортувати електроенергію з Білорусі, а з лютого її стали потроху купувати і в Росії. Українські громадяни, що не знають нюансів функціонування енергосистеми, тут же почали сурмити про здачу національних інтересів. Але, як кажуть фахівці, справа тут не в "зраді", а в інших причинах.

Імпорт електроенергії з Росії: кому вигідно, і чому так відбувається - today.ua

Влітку Україні вистачало своєї електроенергії. Однак із настанням холодів енергоспоживання зросло, і тепер в пікові години нам бракує приблизно 800 мегават. Їх-то і доводиться купувати у сусідів.

Що буде, якщо не купити додаткову енергію?

Тоді доведеться зупиняти великі підприємства, що при стані нашої промисловості робити дуже небажано, позаяк скоро податки в бюджет брати не буде з кого. Адже ФОПи переважно страйкують, ховаються в тіні і схиляють владу усе до нових преференцій для себе. Тому залишилася лише надія на бюджетників, які самі нічого не виробляють, та на великі підприємства, які хочуть-не хочуть, однак податки платять.

Можна не відключати нікого, але тоді в будь-яку хвилину енергосистема країни може не впоратися з навантаженням і станеться розбалансування системи. Почнуться хаотичні аварійні відключення, що також нікому не потрібно. Синхронізувати систему і привести її до попереднього стану буде дуже важко.

Популярні зараз

Названо тарифи на газ з 1 травня: інформація від усіх постачальників

НБУ оголосив про масове закриття банківских відділень

У Нафтогазі зробили заяву з приводу масштабної аварії на газопроводі: що буде з постачанням газу

Українці зможуть повернути частину грошей, витрачених на оплату комунальних послуг

Саме тому і змушені були почати імпорт електроенергії з Росії. Однак тут виникає питання: як було у минулому році?

Торік Україні вистачало взимку своєї енергії

Енергії вистачало тому, що працювали майже всі 15 наявних енергоблоків АЕС, а також працювали теплові електростанції. Сьогодні ж "на ходу" лише 10 атомних енергоблоків, а на ТЕС раз у раз то аварії виникають, то вугілля не вистачає.

При нормальній роботі атомних енергоблоків вони покривають базове навантаження на енергомережу, а теплові станції, як більш маневрені, дають раду піковим навантаженням. Але цьогоріч вийшло, що відразу 5 атомних енергоблоків зараз знаходяться в ремонті, каже експерт з питань енергетики Ольга Кошарна.

Імпорт електроенергії з Росії: кому вигідно, і чому так відбувається

Енергоблоки пішли на ремонт взимку не випадково

Зазвичай ремонти енергоблоків планують на літо. Однак минулого літа не всім вийшло піти на ремонт через обмеження потужності, які їм весь час диктували з диспетчерської Укренерго. Через ці обмежень вони не змогли повністю виробити ядерне паливо. А за технологією енергоблок не може піти на ремонт, поки не виробив усе ядерне паливо. Тому вони зупинились на ремонт із запізненням - восени і взимку.

Не покривають пікових навантажень і теплові станції

Хоча в минулому році теплові станції, які в основному знаходяться в орбіті Ріната Ахметова, справлялися з навантаженням. Більш того, саме торік відбувся перерозподіл потужностей в енергокомплексі країни. Якщо раніше АЕС виробляли 57% всієї електроенергії, а на частку ТЕС припадало лише 22%, то вже в цьому році ситуація інша: АЕС виробляють менше 50%, а ТЕС - понад 30%.

Маючи у владі свого міністра енергетики Ольгу Буславец, Рінат Ахметов дуже активно просував теплову енергетику і виштовхував "на задвірки" атомну. Обмеження по потужності для атомних енергоблоків - із цієї "опери".

У підсумку, 2020 рік атомна енергетика завершила далеко не в кращій своїй формі. І якби не заміна керівника Міненерго, то незабаром на АЕС можна було б лише водити екскурсії.

Тепер же, швидко відновити потужність атомної енергетики не виходить через ремонти. А на теплових станціях то раптом аварія станеться, то чомусь запаси вугілля вичерпалися до критичного мінімуму.

Підпишіться на Today.ua, щоб бути в курсі останніх новин:

Очевидно, таким чином найбагатша людина України хоче показати, що без його ТЕС Україні - ніяк, а от без атомних станцій цілком можливо. При цьому до уваги не береться, що на сьогодні саме атомна енергія найдешевша, і в порівнянні з тепловою екологічно чиста.

А крім того, Україна також взяла на себе зобов'язання поступово скорочувати у себе вуглевидобуток і закривати теплові станції, які завдають непоправної шкоди природі.