Today.ua

Вистежать, попередять та оштрафують: фрілансерів змусять сплачувати податки

Українських фрілансерів змусять сплачувати податки. Відстежити вільного працівника для податкової не важко. Щоби довести, що він отримує плату за свою працю, податківці зроблять у нього контрольну закупівлю і зрештою змусять його зареєструватись приватним підприємцем.

Уряд прагне вивести всю економіку країни з тіньового сектора. Проте лише боротьбою з нелегалами, які працюють підпільно у приватних підприємців, не обійдеться. Влада хоче добитись повної фіскалізації всіх фінансових операцій, в яких беруть участь громадяни України. А фрілансери з їхніми заробітками – доволі відчутний пласт "податкової цілини", яку ще належить освоїти.

Взагалі, фріланс в Україні поки що не такий розвинений, як на Заході. У нас кількість фрілансерів різко зросла з початком епідемії, коли багато громадян втратили роботу або добровільно з неї пішли, вирішивши спробувати себе на терені вільних заробітків. Щоправда, дехто на ньому ледве зводить кінці з кінцями. Проте багато хто розкрутився і тепер непогано заробляє. Так от: держава хоче мати із цих заробітків доходи до скарбниці. Тим більше, що це абсолютно законні претензії: людина, яка отримує матеріальний дохід від своєї праці, зобов'язана сплачувати податки. А ухилення від них вважається незаконним.

Вистежити і "відловити" фрілансера на просторах інтернету набагато простіше, ніж комусь може здатися.

"Якщо буде поставлене певне завдання, податковий орган може прошерстити всі сайти з пропозиціями про фріланс-роботу, здійснити закупівлю, та по ходу виявити тих, хто веде діяльність без відповідних документів. Тому не треба думати, що в інтернеті можна сховатися", - розповіла старший партнер Pravo Garant Надія Загрія.

Для того, щоб довести, що фрілансер працює не безкорисливо, податківці можуть навіть зробити у нього контрольну закупівлю – замовити якусь послугу за його профілем і навіть переказати за неї гроші. А потім – з'явитися до нього знайомитись.

Спочатку – попередять, аби зареєструвався як приватний підприємець, розповідає юристка. А якщо зловлять на вільних заробітках повторно, то неодмінно оштрафують. Причому - на стільки, що платити єдиний податок все-таки буде дешевше. Тим більше, якщо фрілансер потрапить "на гачок" до податківців, то вже точно з нього нікуди не подінеться.

Крім того, не можна забувати, що зараз банки здійснюють процедуру фінансового моніторингу, і вони просто можуть заблокувати рахунок, на який регулярно надходять гроші невідомого походження – до з'ясування обставин.

Нагадаємо, у парламенті "припадає пилом" законопроект, який міг би врегулювати правові основи діяльності фрілансерів, дати їм можливість сплачувати податки з доходів і натомість отримувати хоча б мінімальні соціальні гарантії. Однак поки що його не прийнято.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ