Today.ua

Виїзд чоловіків за кордон дозволять ще одній категорії громадян

Із початком війни в Україні виїзд чоловіків за кордон заборонено. Йдеться про здорових і придатних до військової служби чоловіків працездатного віку: від 18 до 60 років. При цьому деяким представникам сильної статі усе ж дозволили виїжджати за межі нашої країни. А незабаром виїзд чоловіків за кордон можуть дозволити ще одній категорії українців. "Виїзними" можуть стати працівники IT-галузі.

Про це розповів заступник міністра цифрової трансформації з питань розвитку IT Олександр Борняков.

За словами чиновника, українська IT-галузь продемонструвала неабияку стійкість під час війни. Близько 70% компаній, що працюють у цій сфері, змогли не лише вистояти під час війни, а й наростити обсяги виробництва. При цьому вже після 24 лютого в них було створено нові робочі місця, що призвело до підвищення податкових надходжень від IT-бізнесу.

"Можна сказати, що сьогодні ми бачимо IT як одну із ключових галузей української економіки", - каже Олександр Борняков.

У такій ситуації держава має забезпечити максимально сприятливий клімат для цієї галузі, щоби вона створювала нові робочі місця та приносила доходи до бюджету.

Проте специфіка цієї галузі така, що її фахівці та компанії постійно мають бути на увазі. І не лише всередині України, а й за кордоном. Адже саме там, за кордоном, зосереджена основна маса клієнтів цих розробників програмного продукту. Отже, щоб залишатись на видноті, фахівці цих компаній повинні брати участь у міжнародних конференціях та інших професійних "тусівках", які дозволяють їм бути в тренді. Тим часом уже четвертий місяць вони позбавлені такої можливості. Ніхто не очікував, що війна так довго затягнеться. Місяць-другий заборон на виїзд чоловіків за кордон не впливали на розвиток стосунків із партнерами, а ось три місяці вже – термін критичний.

Отже на сьогодні вже досягнуто порозуміння з Міноборони, Генштабом та Мінекономіки щодо необхідності таких виїздів. І найближчими днями з'явиться механізм, який регламентуватиме закордонні поїздки IT-фахівців. Виїзд буде дозволений їм не назовсім, а на якийсь строк: ймовірно, на два-три тижні.

Крім того, паралельно розробляється механізм бронювання ключових працівників ІТ-компаній від призову до армії. На "цивілці" вони принесуть країні набагато більше користі, ніж на фронті, переконаний чиновник Мінцифри.

"Адже якщо є контракт і замовник, який платить за велику команду IT-фахівців, і це можуть бути сотні тисяч доларів на місяць, а потім із цієї команди забирають кілька ключових людей, робота може зупинитися повністю. Ми це розуміємо, тому плануємо робити механізм бронювання через програму "Дія", - поділився заступник міністра.

Нагадаємо, в Україні продовжується загальна мобілізація. Представники влади мають право вручити чоловікам повістки у військкомат будь-де: на вулиці, на блокпостах, у метро і навіть у басейні.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ