Вже за кілька днів, 16-17 листопада, у польському сеймі мають розглянути законопроект, який "відв'яже" посвідку на проживання, видану іноземцю, від його місця проживання у Польщі та місця роботи. Іншими словами, заробітчани матимуть можливість не змінювати посвідку на проживання при зміні роботодавця та місця роботи.
Цей законопроект містить три важливі положення, які полегшать заробітчанам перебування у Польщі та скасують їхню "кріпацьку залежність" від конкретного роботодавця.
Що конкретно зміниться для заробітчан, які отримали у Польщі посвідку на проживання, або розраховують її отримати
- Якщо заробітчанин вирішив змінити роботу, його дозвіл на проживання не скасовується і не змінюється, як це було досі. Все залишається в силі. Просто заробітчанин має написати заяву на зміну рішення воєводи. На підставі цієї заяви йому мають протягом двох місяців змінити документ, але при цьому посвідки на проживання ніхто не чіпатиме – вона залишається. Заробітчанин також не буде зобов'язаний особисто з'являтися в адміністрації воєводства, щоби зробити відбитки пальців. Достатньо буде спілкування онлайн та сплати державного мита за цю послугу, яка дорівнює 220 злотих (приблизно 1422 гривні).
- Комунікація іноземного працівника та місцевих органів влади вестиметься онлайн, через засоби зв'язку, які вказав заробітчанин. Це скоротить йому поштові витрати і, крім того, дасть можливість оперативніше отримувати потрібну інформацію. Зміна форми листування може бути лише за його ініціативою або за його згодою. Аналогічно, за допомогою електронних баз даних, заробітчанина перевірять щодо перебування в розшуку і з'ясують, чи не становить він загрози для Польщі.
- З іноземного працівника більше не вимагатимуть вказувати місце проживання в Польщі, а також йому не потрібно буде доводити наявність стабільного джерела доходів. Для того, щоб отримати посвідку на проживання, йому тепер буде достатньо мати зарплату не нижчу за польську мінімалку, яка з наступного року дорівнюватиме 3010 злотих (19 466 гривень).
На сьогодні цей закон ще не голосували у сеймі. Однак є всі підстави сподіватися, що його схвалять. Адже польська економіка гостро потребує припливу робочої сили з-за кордону. Через нестачу робочих рук багато підприємств, особливо в аграрному секторі, змушені працювати не на повну потужність. Тому польські парламентарі готові йти на безпрецедентні поступки для заробітчан, аби ті приїжджали та залишались у Польщі надовго.