Today.ua

Загальна мобілізація: стало відомо, як карають ухилистів за відмову йти на війну

У той час, як в Україні продовжується загальна мобілізація, деякі громадяни намагаються під усілякими приводами відмовитися від служби в армії. Однак не всі знають, що за відмову від мобілізації передбачено не лише адміністративне, а й кримінальне покарання. Багато ухилистів, які відмовилися від військової служби, вже постали перед судом.

Про те, за що і як засудили чоловіків, котрі відмовилися йти на війну, розповіло видання sud.ua.

В Єдиному реєстрі судових рішень міститься вже кілька десятків вироків, які суди винесли ухилистам за відмову від служби в армії. Усі вони засуджені за однією статтею. Це – стаття 336 КК України (ухилення від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період).

Ця стаття передбачає покарання у вигляді позбавлення волі терміном від 3 до 5 років. Проте, як вдалося з'ясувати з ухвалених вироків, багато ухилистів отримали умовне покарання. Тобто були засуджені, проте отримали відстрочку від відбування покарання. Так, у Мукачівському міськрайонному суді 22 квітня розглядали справу мешканця Сєвєродонецька. 19 березня цього року чоловік написав письмову відмову від мобілізації, мотивуючи це тим, що утримує свою літню матір. У суді він визнав свою провину і щиро покаявся, що відмовився від служби в армії. У результаті йому присудили 3 роки позбавлення волі, проте з урахуванням пом'якшувальних обставин призначили йому річний випробувальний термін.

Ще один подібний випадок розглядали у Луцькому міськрайонному суді Волинської області. Підсудним виявився резервіст місцевого батальйону Національної гвардії, якого в перший же день війни, 24 лютого, повідомили, що він має прибути до військової частини. Однак чоловік не прибув туди. У суді він пояснив, що просто злякався, а також щиро розкаявся у своєму вчинку. В результаті його засудили до 3 років позбавлення волі з випробувальним терміном на 1 рік.

Такий самий вирок, і теж із випробувальним терміном на 1 рік, отримав мешканець Луганської області, який переїхав із сім'єю на початку війни у Ковель Волинської області і вже там, у Ковелі, відмовився від мобілізації. У суді чоловік пояснив свою відмову тим, що з 2014 року його сім'ї вже неодноразово доводилося змінювати місце проживання. Ще до початку повномасштабної війни вони втратили нажите майно та будинок. Переїхавши з початком війни на нове місце, вони тільки-но почали облаштовуватись. Дружина підсудного знайшла роботу, а на його плечі лягла вся домашня робота, а також виховання двох малолітніх дітей. Суд врахував усі ці обставини і зважив за можливе дати ухилисту умовне покарання.

Нагадаємо, стало відомо, як відбувається медогляд призовників під час мобілізації, і хто може оскаржити рішення медкомісії.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ