Верховна Рада ухвалила закон, який повертає доплату 30 тисяч усім військовослужбовцям, а також іншим представникам силового блоку. Однак, незважаючи на ухвалений закон, відновити цю доплату навряд чи вдасться. У бюджеті немає для цього грошей, і на сьогодні влада не має варіантів, звідки ці гроші можна взяти.
Про те, чому відновлення доплати 30 тисяч практично неможливе, розповіли експерти.
Зокрема інвестиційний банкір Сергій Фурса в коментарі виданню telegraf роз'яснив, що з цією доплатою не так.
Для того, щоб забезпечити щомісячну виплату цих грошей, уряду потрібно десь знайти додатково 153 мільярди гривень. Це – колосальна сума, яку взяти немає де. Перекроювати бюджет, щоб знайти у ньому такі гроші, безглуздо, адже в бюджеті і так уже всі витрати були оптимізовані.
Популярні зараз
Рада підтримала автоматизований арешт депозитів боржників
Раніше Бундесверу: Україна отримала німецькі армійські машини Caracal
Зниження зарплат топ-чиновникам нічого не дасть
Щоправда, депутати ухвалили закон про обмеження зарплат високопосадовцям і топ-менеджерам державних підприємств. Однак цей жест, зроблений Верховною Радою, інакше, ніж стовідсотковим популізмом, не назвеш. Справа в тому, що навіть якщо зарплати цим посадовцям обмежать, то це дасть не більше ніж 2% від потрібної суми. А де взяти ще 98% – невідомо.
Та й ці 2% навряд чи вдасться отримати в чистому вигляді, оскільки зарплати членам наглядових рад держкомпаній сплачуються не з державного бюджету, а з бюджетів цих компаній. Тому від скорочення їхніх зарплат державний бюджет нічого не виграє, а, навпаки, програє. Адже, якщо їм знизять зарплати, то й відрахування до держбюджету з їхніх зарплат будуть нижчими.
"Знижуючи їхні оклади, ми не тільки аж ніяк не збільшимо державний бюджет, а й зменшимо надходження до нього податків із цих окладів", - пояснив Фурса.
До того ж тут є ще один момент. Усі внутрішні податкові надходження Україна й так витрачає на армію. А чиновники отримують свої зарплати із тих коштів, які дали нам міжнародні партнери. Однак ці гроші, відповідно до закону, Україна не може витрачати на військовий сектор. Тому використання цих грошей буде незаконним.
Можна було б, звичайно, увімкнути друкарський верстат і надрукувати стільки грошей, скільки потрібно. Однак Україна зобов'язалася цього не робити. Такими були умови меморандуму, підписаного з МВФ. Та якщо навіть порушити угоду з МВФ, то надруковані гроші реально принесуть дуже мало користі, адже через інфляцію вони одразу втратять свою ціну.
Парламентська більшість сама загнала в кут президента та уряд
Причому навіть депутати з парламентської опозиції, які за визначенням мають відстоювати інтереси простих українців (їм не потрібно реально дбати про наповнення бюджету, - авт.), визнають, що грошей на доплату в бюджеті немає, і немає звідки їм узятися.
"Вони чомусь проголосували поправку, яку представив їхній опонент Дмитро Разумков... І якось поправка вартістю 150 млрд гривень на ура пройшла саме депутатами слуг народу, які, по суті, дуже хотіли щось корисне зробити, але просто не дали самі собі відповідь на запитання, а де взяти цю божевільну суму… Мені самому зараз цікаво, як виходитиме уряд, президент, що робити з цим законом, бо цих грошей точно немає в бюджету… Навіть якщо депутатам взагалі не виплачувати зарплату, навіть якщо в усьому держсекторі забрати ці гроші, це все одно максимум у цій сумі близько 5-10%", - прокоментував цю ситуацію депутат від "Батьківщини" Олексій Кучеренко.
Нагадаємо, деякі експерти пропонують підвищити податки для всіх працюючих українців, аби в бюджеті з'явилися гроші на доплату 30 тисяч військовослужбовцям.