Ринок землі може загострити відносини між власниками паїв і землекористувачами, які вже не перший десяток років у них орендують землю. Природно, що орендарі будуть прагнути викупити землю, проте власники паїв дешево її не віддадуть.
Як стверджує виконавчий директор агропромислової компанії Agricom Group Петро Мельник, поки лише від 3 до 5% власників земельних паїв мають намір розлучитися зі своєю власністю після відкриття ринку землі. Решта ж землевласників не поспішають цього робити. І якщо вони погодяться на продаж землі, то лише на своїх умовах.
А їхньою умовою буде більш висока ціна, ніж та, з якої буде стартувати ринок землі. Поки, всі експерти сходяться на думці, що з відкриттям ринку землі вартість одного гектара буде коливатися приблизно від 1 до 1,5 тисячі доларів. Однак багато експертів говорять, що років через п'ять ціна одного гектара може піднятися до 5 тисяч і не рекомендують власникам зараз продавати свою землю. Тому скоріш за все, власники паїв будуть чекати, поки вартість гектара зросте хоча би вище двох тисяч.
Як покупці-фізосіби на ринок рушать члени сім'ї, родичі, друзі і просто колеги орендарів по бізнесу. Таким чином, до початку 2024 року ці фірми вже встигнуть сформувати хоча би остови своїх майбутніх землеволодінь.
І тепер дуже багато буде залежати від того, як поведуть себе на ринку власники паїв, і яку ціну вони заломлять за свій товар.
Нагадаємо, не поспішати з продажем землі закликав землевласників і міністр агарної політики Роман Лещенко. Він каже, що земля - це найбільший скарб, який ніколи не впаде в ціні. Тому він радить селянам поки притримати свою землю і не продавати її за безцінь.