Незважаючи на запевнення уряду, що віялових відключень електрики взимку не буде, в деяких регіонах вони вже почалися. Наприклад, із сіл Київської та Хмельницької областей надходить інформація, що місцевих мешканців уже попереджають щодо відключення електрики у листопаді.
Про це повідомив у своєму Facebook колишній голова РНБО Олександр Данилюк. Він, зокрема, наводить фото оголошення, яке розклеїли у селі Підгайне Київської області. В оголошенні селян попереджають, що протягом 8 днів листопада у них в будинках не буде електрики. Причому відключатимуть її не на годину-другу, а фактично на цілий день: з 8:00 ранку до 18:00 вечора.
При цьому, щоправда, у коментарях до цієї публікації деякі громадяни помітили, що відключати електроенергію можуть просто через планові роботи на лініях електропередач, які проводяться в цьому населеному пункті.
"Молоде покоління вже не знайоме з "віяловими відключеннями" світла, а доросліші мають добре їх пам'ятати. Так у 90-ті боролися з нестачею енергоносіїв – тупо відрубували електрику по всій країні на кілька годин щодня. Очевидно, чинна влада вирішила не винаходити велосипед і діяти старими методами. Ймовірно, такий режим буде введений по всій країні. Велкам ту 90-ті", - пише Данилюк.
При цьому відставний чиновник не забув нагадати, що при відключеннях електрики також відключатимуться промислові підприємства, через що буде поставлено під загрозу випуск продукції і контракти з діловими партнерами. Ну, а малий та середній бізнес буде змушений піти ще глибше "в тінь".
При цьому чиновник риторично запитує нинішню владу, чому влітку, коли все ще було відносно дешеве, Україна не закупила вдосталь газу та вугілля, щоби без стресів пройти опалювальний сезон.
"Чому Україна скотилася до того, щоб купувати електрику у Лукашенка та РФ, і хто за це відповідатиме? І який у нас план дій, щоб пережити зиму і не добити економіку. Санкції РНБО проти погоди явно не допоможуть", - запитує Данилюк.
Причина – у гострій нестачі вугілля
Потреба імпортної електроенергії виникла через те, що в Україні зараз стоїть більше половини енергоблоків на теплових електростанціях. Їм просто немає на чому працювати. Вугілля немає і не передбачається.
Нагадаємо, в Україні не запасли достатньо вугілля ні на державних ТЕС, ні на приватних. При цьому тільки на атомній генерації зиму не пережити, оскільки вона є базовою. А саме теплові станції маневрують під час добових коливань споживання електроенергії.