Today.ua

Вдвічі дешевше: ціни на житло у 2023 році обваляться

Великої активності на ринку нерухомості у 2023 році чекати не варто. Аналітики вважають, що навіть якщо наступного року війна закінчиться, це не призведе до суттєвого пожвавлення операцій з купівлі-продажу квартир. Ціни на житло в доларах знижуватимуться, хоча у гривнях вони можуть зростати. При цьому люди, які мають достатньо готівки, зможуть придбати квартиру за ціною, яка може виявитися вдвічі дешевшою за довоєнну.

Такі несподівані прогнози оприлюднили експерти ринку нерухомості.

З початком війни вимоги до житла змінилися

Покупця тепер цікавлять не лише традиційні питання (ціна, район, площа квартири, доступність інфраструктури і транспорту), але також і нові відомості щодо житла.

"Попит матиме житло, яке знаходиться подалі від військових об'єктів та об'єктів критичної інфраструктури. Також матиме перевагу житло, розташоване поряд із бомбосховищами, підземними станціями метро або підземними паркінгами", - розповів кандидат економічних наук Олександр Хмелевський.

Ще один важливий критерій вибору житла, що виник з війною – поверх, на якому знаходиться квартира. І справа тут не тільки в ліфтах, які не працюють під час блекауту, а й у тому, що покупець найчастіше не готовий ані морально, ані фізично дертися на 20 поверх, щоби подивитися квартиру, запропоновану ріелтором, каже президент Асоціації фахівців з нерухомості (ріелторів) України Юрій Піта.

Перевагу тепер також матимуть квартири з газовими плитами, оскільки будинок, який живиться лише електрикою, показав свою неспроможність в екстремальних умовах.

Ринок житла повертатиметься до довоєнних обсягів не один рік

Це пов'язано з кількома причинами. По-перше, поки триває війна, люди неохоче вкладають гроші у нерухомість. Адже щохвилини може "прилетіти", і покупки не стане.

"Якщо загроза нової війни збережеться, то значна кількість людей, які мають гроші на купівлю житла, витратять їх на купівлю нерухомості за кордоном. У цьому випадку відновлення ринку нерухомості відбуватиметься доволі повільно та довго", - каже Хмелевський.

По-друге, люди зараз здебільшого не мають стільки готівки, щоби відразу купити квартиру. А взяти її в кредит теж неможливо, адже кредитні ставки в банках такі, що ні про яку іпотеку не може бути мови.

"Поки що обсяги таких кредитів залишаються відносно невеликими. Встановлення Нацбанком облікової ставки на рівні 25% річних і плани зберегти таку ставку до 2024 року унеможливлює розвиток іпотечного кредитування", - пояснює експерт.

Ціни на житло будуть падати

Аналітики вважають, що ринок житла в Україні досягне дна десь навесні 2023 року. Однак і після цього сходження буде повільним і триватиме не один рік.

На думку аналітика компанії Esperio Олександра Болтяна, ціни на вторинному ринку житла вже цієї зими знизяться на 15%.

Ще більш песимістично налаштований у питаннях ціни експерт ринку нерухомості Олександр Висоцький.

"Ціна нерухомості знижується. Я думаю, що ще до весни 2023 року вона дійде до мінімального рівня. Ті, хто опинився в цей момент з кешем, можуть купити нерухомість за цінами, вдвічі меншими за довоєнні", - прогнозує експерт.

Але навіть якщо у гривнях ціни на квартири зростуть, то в доларах вони стануть нижчими. На цій думці одностайно зійшлися всі експерти.

Нагадаємо, цього року суттєво зріс попит на оренду заміських будинків. Винайняти будинок на зиму можна і не маючи багато грошей.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ