Українцям слід бути готовими до чергового витка цін на продовольство. Вартість продуктів зросте дуже відчутно. У цьому одностайні усі експерти. Однак щодо рівня підвищення цін єдиної думки немає. Аналітики вважають, що ціни на продовольство можуть зрости від 10% до 50%. Рівень зростання залежатиме від багатьох чинників.
Головний каталізатор зростання цін на продовольство – підвищення енергетичної складової у собівартості продуктів, кажуть експерти.
Зокрема член парламентського Комітету з питань аграрної та земельної політики Дмитро Соломчук вважає, що продукти вже найближчим часом зростуть у ціні на 10-12%. Зростання цін відбудеться через підвищення вартості енерговитрат.
"Продукти харчування, які при переробці вимагають багато енергоносіїв, можуть дорожчати на 7-10-12%", - спрогнозував експерт в ефірі національного телемарафону.
Популярні зараз
Рада підтримала автоматизований арешт депозитів боржників
Раніше Бундесверу: Україна отримала німецькі армійські машини Caracal
При цьому Соломчук вважає, що наприкінці весни-на початку літа очікується сезонне зниження цін на продукти. Особливо це торкнеться овочевої групи. Адже багато українців мають присадибні ділянки, дачі та просто городи. І, ймовірно, високі ціни на овочі змусять наших співвітчизників активніше зайнятися городництвом.
А ось голова правління IBOX BANK Петро Мельник вважає, що ціни на продовольство цьогоріч можуть зрости і на 50%. Про це він розповів у коментарі одному з вітчизняних ЗМІ.
Великий вплив на зростання цін матиме вартість пального – бензину та дизпалива. Оскільки проблеми з електропостачанням, ймовірно, нікуди не подінуться, підприємствам доведеться активно вдаватися до використання генераторів. А це в рази здорожчує енергетичну складову собівартості.
"Паливна складова робить внесок у собівартість багатьох товарів і послуг. Тому, стежачи за зростанням цін на паливо, можна спрогнозувати зростання цін і на продукти", - зазначив експерт.
Звичайно, дуже великий вплив на формування цін матиме ситуація на фронті, каже банкір. Чим більше територій вдасться деокупувати, тим активніше зростатиме економіка. Отже, можна буде сподіватися і на стабілізацію цін. Але на те, що ціни на продовольство повернуться цього року до довоєнного рівня, українцям не варто розраховувати, переконаний Петро Мельник.
Нагадаємо, в Україні за минулий рік у півтора рази злетіли ціни на морожену рибу.