Інфляція в Україні досягла двозначної цифри. Причому поки не видно підстав для її уповільнення. Свого пікового показника вона ще, можливо, не досягла, на нього чекають за підсумками жовтня. Після жовтня темпи інфляції повинні сповільнитися, однак ціни все одно зростатимуть, кажуть в НБУ.
Згідно з даними Держстату, у вересні споживча інфляція в Україні прискорилася. У річному вимірі вона виросла до 11%, тоді як в серпні її показник становив 10,2%. У місячному вимірі ціни в порівнянні з серпнем підскочили на 1,2%.
У НБУ розповіли про фактори, які підхльостували інфляцію, і про те, що, навпаки, її трохи стримувало.
Що прискорило інфляцію в Україні?
- Мабуть, головна причина - це високі споживчі ціни на світових ринках. І в першу чергу - на енергоносії.
- Підігрівав зростання цін і високий споживчий попит на товари, який практично не падає з підвищенням цін.
- Зростання собівартості товарів за рахунок підвищення витрат на сировину, енергоносії, зарплату працівникам.
- Погодно-кліматичні умови. Початок осені цього року видався в Україні більш холодним, ніж в інші роки. Через вересневий холод злетіли ціни на деякі базові продукти, зокрема - на молоко і яйця.
При цьому є також чимало факторів, які стримували інфляцію від ще більшого зростання.
Що не давало цінам рости ще вище?
- Хороший урожай деяких овочів і фруктів (перцю, кавунів, яблук).
- Зміцнення гривні, яке не давало стрімко рости цінам на імпортні товари (каву, чай, морепродукти, спеції). Міцна гривня також стримувала зростання цін на фармацевтичну продукцію і не давала швидко рости цінам на одяг, взуття та інші товари народного споживання.
- Чималу роль зіграли в стримуванні інфляції і фіксовані тарифи на газ для населення, а також обмеження, які діяли по торгових націнках для палива.
При цьому в НБУ відзначають, що фактична споживча інфляція виявилася нижче прогнозу, який був оприлюднений Нацбанком в липні нинішнього року.
Що стосується подальшого прогнозу по інфляції на нинішній рік, то в НБУ вважають, що зараз вона знаходиться на своїх пікових показниках. Тому говорити про її уповільнення поки передчасно. Принаймні - до кінця жовтня. Однак із настанням листопада Нацбанк прогнозує уповільнення інфляції та її поступове зниження до однозначного числа. Та це аж ніяк не означає, що товари перестануть дорожчати. Просто ціни не будуть рости такими темпами, як зараз.
Нагадаємо, в наступному році, незважаючи на заплановане підвищення зарплат, реальні доходи українців скоротяться через високу інфляцію.