В Україні почалася активна лібералізація валютного ринку ще в 2019 році. Торгувати доларами і навіть виплачувати ними зарплату стало простіше. А з недавніх пір банки можуть купувати долари у населення навіть через термінали самообслуговування.
До 2021 року вже можна було великі покупки за кордоном оплачувати по переводу у валюті. Правда, вартість такої покупки не повинна перевищувати 150 тисяч в гривневому еквіваленті. Крім того, іноземцям, які працюють на території України в офіційних представництвах інших держав, також стали дозволяти виплачувати зарплати в доларах і євро. Можна також добові для відряджень за кордон видавати у валюті. А крім того, торгувати доларами і євро дозволили не лише банкам та обмінним пунктам, але й кредитним спілкам, поштовим відділенням і, навіть, ломбардам.
З початком 2021 року процес лібералізації валютного ринку в Україні просунувся ще далі. Так, із 17 січня в Україні скасували ще деякі обмеження, які сковували вільний оборот доларів.
Що змінилося:
- Банки та інші фінустанови тепер можуть купувати у населення валюту навіть через термінали самообслуговування.
- Можна вільно переводити валюту за кордон і отримувати її звідти з використанням цифрових паспортів в додатку для смартфонів "Дія".
- І юридичним, і фізичним особам дозволили здійснювати продаж валют на умовах "форвард".
"Наприклад, для компанії, яка закуповує сировину за кордоном, валютний форвард дозволяє заздалегідь визначити обмінний курс і виключити ризик несподіваних втрат через коливання ринкового курсу в день майбутньої покупки", - пояснила виконавчий директор Незалежної асоціації банків України Олена Коробкова.
При цьому така можливість буде цінна не тільки для підприємств, але й для приватних осіб. Зокрема, коли мова йде про навчання або лікування за кордоном. Приватні особи можуть також використовувати форвардні закупівлі і для заробітку на ринку валют. Однак на цьому можна і прогоріти, якщо курс долара, наприклад, зміниться не так, як ви планували.
Нагадаємо, експерти фінансового ринку прогнозують, що вже в цьому році гривня зміцниться по відношенню до долара. До кінця року долар може коливатися в діапазоні 26-27 гривень.