В Україні введуть єдиний реєстр усіх мобільних телефонів: що це означатиме для громадян

Автор: Марченко Любов

Всі мобільні телефони в Україні хочуть занести до єдиного реєстру. Таким чином можна буде впорядкувати ринок мобільних пристроїв і змусити його працювати в законному руслі. У Верховній Раді зараз працюють над відповідним законопроектом.

В Україні введуть єдиний реєстр усіх мобільних телефонів: що це означатиме для громадян - today.ua

Звичайно від цього має виграти бюджет, який втрачає багато грошей через контрабанду мобільних телефонів. Що одержать натомість самі власники мобільних телефонів, розбиралися експерти.

Згідно з підрахунками аналітиків, Україна щорічно втрачає через контрабанду мобільних пристроїв та іншої електроніки близько 1 мільярда доларів. Заради такої цифри, звичайно, варто взятися за наведення порядку на цьому ринку. А опиняються в гіршому становищі, ніж ті, хто працює за "сірими" схемами, то це ще й питання відновлення ринкової справедливості.

Що хочуть зробити

Ініціатори законопроекту, що розробляється, хочуть чітко відокремити "сірий" і "чорний" ринок мобільних телефонів від "білого". "Білий" - це той, який діє цілком легально, і на якому кожен мобільний телефон має унікальний заводський номер (IMEI), який дозволить його відрізнити серед мільйонів, а може й мільярдів інших.

Популярні зараз

У 2025 році 88% українських компаній планують збільшити зарплати працівникам

В українських вузах не скасовуватимуть бюджетну форму навчання

Hyundai представив новий електричний кросовер IONIQ 9

В Україні заборонять небажані дзвінки на мобільні телефони

До "сірих" відносяться мобільні телефони, які були ввезені контрабандним способом. Громадянам дозволять їх легалізувати і перевести у список "білих братів".

А ось із "чорними" складніше. Це мобільні пристрої з ринку крадених телефонів. Їх легалізовувати ніхто не буде. А між іншим, якщо хтось думає, що такі випадки поодинокі, то це не так. В Україні діє ціла індустрія крадених телефонів. У поліції країни щорічно реєструється близько 100 тисяч таких випадків. Однак поліцейські говорять, що кількість крадіжок реально може досягати 900 тисяч, тому що до правоохоронців зазвичай звертається лише кожен дев'ятий. Отже, такі телефони будуть просто заблоковані. В Україні введуть єдиний реєстр усіх мобільних телефонів: що це означатиме для громадян

Які є підводні камені законопроекту

І тут лунають голоси скептиків цього законопроекту. По-перше, людині ніхто не забороняє купити собі телефон за кордоном і ввезти його в Україну. Проте він уже буде вважатися "сірим".

По-друге, людина, яка купила "сірий" або навіть "чорний" апарат, може бути ні в чому не винна. Вона не знала, роблячи покупку, що їй продають крадений телефон. А в підсумку, заблокувавши телефон, покарають саме її, а не продавця.

По-третє, хто може гарантувати збереження даних в заблокованому телефоні? А адже багато людей зберігають там доступ до банківських рахунків, особисті електронні підписи та інші дані, що представляють дуууже ласу інформацію для шахраїв. Та й збереження конфіденційності листування ніхто не скасовував.

Тому навіть найбільші мобільні оператори України в цілому не проти такого нововведення, але кажуть, що підходити до цього слід буде дуже делікатно, і що потрібен буде перехідний період, протягом якого "чорні" телефони зможуть "померти" власною смертю - від зносу.

Нововведення буде коштувати грошей державі і громадянам

Фахівці підрахували, що впровадження такого єдиного реєстру мобільних телефонів в масштабах країни коштуватиме бюджету близько 50 мільйонів гривень. Звичайно, така сума тьмяніє у порівнянні з ймовірним мільярдним прибутком від подолання контрабанди. Однак, чи зможуть цим законом насправді здолати контрабанду мобільних телефонів - це ще вилами по воді писано.

Підпишіться на Today.ua, щоб бути в курсі останніх новин:

А ось те, що громадянам, які потрапили до "сірого" списку (та й "чорного" теж) доведеться розщедритися за "відбілювання" репутації їхніх телефонів, це - до ворожки не ходи. Скептики вважають, що завдяки цьому просто відкриється ще одна "годівниця" для чиновників, які будуть всіх підряд "вибілювати" за прийнятну ціну.

Нагадаємо, фахівці розповіли про п'ять корисних функцій смартфона, про які багато хто не знає.

Головне