Повістки через "Дію" українцям поки не розсилатимуть. Однак у перспективі таке цілком ймовірно, оскільки Україна рухається шляхом диджиталізації держпослуг. Єдине, що наразі гальмує цей процес – відсутність технічної можливості робити таке розсилання.
Про це розповів в ефірі телемарафону член Комітету ВР з питань нацоборони Федір Веніславський.
За словами нардепа, поки що в Україні військовий облік не оцифрований, а тому немає технічної можливості розсилати повістки через цифрові сервіси, включаючи і "Дію". Однак у майбутньому всі облікові дані військовозобов'язаних будуть оцифровані та зібрані в єдиному реєстрі. Тоді розсилання повісток через портал держпослуг стане цілком можливим і, ймовірно, повістки військовозобов'язаним українцям розсилатимуть через "Дію".
"Потенційно в майбутньому ми маємо до цього прийти, оскільки цифровізація передбачає спрощення всіх дій і паперові повістки мають точно відійти в минуле. Але сьогодні це проекти не в короткостроковій перспективі", - запевнив українців народний депутат.
Раніше Вениславський також говорив, що у Раді також не виключають розсилки повісток через месенджери. Принаймні така можливість розглядається.
Тим часом у РФ вже узаконили електронні повістки
До речі, декількома днями раніше російська Держдума узаконила в РФ розсилку повісток у цифровому форматі – через додаток "Госуслуги". Влада країни-агресора розміщуватиме повістки в особистих електронних кабінетах росіян.
Причому "відкосити" від повістки нібито "через незнання" не вдасться, оскільки згідно з прийнятими поправками до закону, повістка буде вважатися врученою з того часу, як вона з'явилася в особистому кабінеті користувача.
При цьому російським громадянам не вдасться позбутися повістки навіть у тому випадку, якщо вони завбачливо видалять свій аккаунт у "Госуслугах", оскільки повістку ще й публікуватимуть у спеціальному реєстрі повісток. Через 7 днів поле розміщення у цьому реєстрі повістка також вважатиметься врученою. Щоправда, цей реєстр поки що у них перебуває в розробці.
Військовозобов'язані росіяни, які отримали повістку таким чином, не зможуть виїхати за кордон. Крім того, якщо вони протягом 20 днів з дня опублікування повістки не з'являться у військкомат, то будуть суттєво обмежені у правах: крім заборони на виїзд за кордон, яка почне діяти раніше, їм також заборонять реєструвати приватний бізнес і нерухомість, керувати автомобілем та брати кредити у банку.
Схоже, що незважаючи на непримиренний антагонізм між Україною та РФ, у питанні видачі повісток через цифрові сервіси країни йдуть паралельними шляхами.
Нагадаємо, у Польщі з понеділка, 17 квітня, почали вручати повістки військовозобов'язаним.