В Україні вже найближчими днями може злетіти офіційний курс долара. Щомісяця Нацбанку доводиться стримувати курс долара за рахунок продажу готівкової валюти зі своїх резервів. Так довго продовжуватися не може. Тому НБУ буде змушений наблизити офіційний курс долара до реального.
Такий прогноз дає аналітик Roboforex Андрій Гойлов.
На сьогодні курс долара, незважаючи на локальні злети-падіння, впевнено тримається понад 40 гривень. І вже очевидно, що нижче він не буде. При цьому НБУ зберігає фіксований курс на рівні 36,56 грн. По суті, навіть у моменти падіння вартості валюти, розрив між фіксованим та реальним курсом становить не менше 4 гривень.
При цьому щомісячний дефіцит бюджету в Україні становить близько 5 млрд. доларів. Міжнародні партнери, звичайно, надають велику підтримку нашій країні, проте цих грошей замало, щоби покрити дефіцит бюджету. Тому НБУ змушений щомісяця покривати розрив між доходами і видатками бюджету за рахунок емісії гривні. Фактично Нацбанк друкує додаткові гроші, які нічим не підкріплені.
Звісно, це призводить до послаблення гривні та зростання курсу долара. Заохочує подорожчання долара і дефіцит готівкових валютних коштів на фінансовому ринку. Тому НБУ змушений щомісяця "вкидати" на ринок кошти зі свого золотовалютного резерву.
Так, за інформацією НБУ, лише за вересень обсяг валютних резервів Нацбанку скоротився на 1,51 млрд доларів або майже на 6% від усього запасу. У вересні НБУ змушений був продати на міжбанку 2.75 млрд доларів. Щоправда, цю цифру трохи вдалося компенсувати за рахунок купівлі долара. Загалом, з початку війни Нацбанк змушений був розпродати 16,56 млрд доларів зі свого резерву. Крім того, у вересні ще майже 625 млн доларів Україна змушена була виплатити Міжнародному валютному фонду.
Таким чином, на початок жовтня цього року загальний обсяг валютних резервів НБУ становив 23,93 млрд доларів. І якщо розпродаж валюти продовжуватиметься такими ж темпами, як і досі, то країна може залишитись зовсім без валютного резерву.
Тому Нацбанк буде змушений підвищувати офіційний курс долара, щоби наблизити його до реального. Причому це може статися вже найближчим часом, прогнозує експерт.
Нагадаємо, українцям зараз не радять вкладати свої заощадження у долари та євро.