В Україні стрімко зростає середня зарплата: розмір виплат у липні перевищив 14000 гривень

В Україні, згідно з даними Держстату, середня зарплата за червень досягла 14 313 гривень. Це на цілих 6% вище травневої зарплати і становить близько 530 доларів. За європейськими мірками, звісно, це небагато, але для України - зовсім непогано. Але при цьому за відчуттями більшість громадян живе дедалі гірше.

В Україні стрімко зростає середня зарплата: розмір виплат у липні перевищив 14000 гривень - today.ua

Чому так відбувається, і чому показник середньої зарплати в Україні, не відображає реального добробуту громадян, висловили міркування фахівці в галузі фінансів і соцзахисту.

Як стверджує колишній міністр соціальної політики Андрій Рева, насправді підрахунок середньої зарплати охоплює лише близько 30% працюючих громадян. В основному це бюджетники, які мають прозорі доходи, що легко піддаються підрахункам. Насправді ж в Україні чимало грошей обертається в тіньовому секторі. Причому громадяни, зайняті у тіньовому секторі, отримують зарплату, яка може бути як вище за цей показник, так і нижче за нього. Причому в більшості випадків, вона, таки, нижча.

"За фактом розрив між найбільшими і найменшими зарплатами у нас зростає. Якщо ви подивитеся на показник середніх зарплат, який нам пропонують (понад 14 тис. грн), і мінімальної зарплати (6 тис. грн), то різниця більш ніж удвічі. При цьому більше 40% працівників платять ЄСВ з мінімальної зарплати. Тому показник середньої зарплати не зовсім відповідає реаліям ", - говорить Андрій Рева.

В Україні зростання зарплат не відповідає зростанню економіки

Як не дивно, але українці багато в чому зобов'язані зростанням своїх зарплат сусідній Польщі. Тамтешня економіка набагато потужніше української, а ВВП країни у 4 рази вищий за наш. Тож не дивно, що й людям платять там набагато більше. Тому наші роботодавці змушені підвищувати зарплату своїм працівникам, аби ті не рвонули за кордон.

Тому зростання зарплат в Україні, радше, штучне і фактично не є індикатором економіки країни.

Однак, якщо вірити тій же статистиці, українці все ж повинні ставати багатшими, тому що темпи зростання середньої зарплати в країні випереджають відсоток інфляції.

"Але подивимося на основні витрати людей: продукти харчування та послуги ЖКГ . Комунальні послуги зросли на 35% за 5 місяців 2021-го. Ціни на продукти харчування зросли за офіційними даними на 9%. Але коли навесні рахували "великодній кошик", він виріс на 25%. Все-таки затребувані продукти харчування дорожчають швидше, ніж показує Держстат ", - справедливо зауважив Рева.

З ним цілком згоден і керівник з політичних питань Київської школи економіки Павло Кухта, який торік тимчасово виконував обов'язки міністра економіки.

"Реальний дохід насправді в останні роки зростає швидше, ніж зростають ціни. Але не варто переоцінювати ситуацію. Очевидно, люди не були би масово незадоволені, якби зростання доходів перекривало їхні очікування. Тоді ми бачили б інші цифри в опитуваннях та іншу ситуацію на вулицях ", - каже Кухта.

Таким чином, навіть якщо припустити, що у нас чимало громадян отримує середню зарплату, говорити про реальне зростання добробуту українців, не варто.Та й купівельна спроможність 500 доларів зразка 2021 року геть не так, що була якихось 10 років тому.

Нагадаємо, тим часом у сусідній Польщі українські заробітчани навіть без спеціальності можуть заробити понад тисячу доларів. А деяким фахівцям поляки готові платити і по 3 тисячі в американській валюті.

ДЖЕРЕЛОobozrevatel