Відпустка або перебування на лікарняному сьогодні не є перепоною для звільнення працівника. Причому звільнення з роботи може відбуватися без згоди працівника – достатньо лише ініціативи роботодавця.
Такі норми записані у статті 5 Закону України "Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану", який було прийнято у березні цього року. Що конкретно записано в законі, роз'яснили у Головному управлінні Держпраці у Дніпропетровській області.
"У період дії воєнного стану допускається звільнення працівника з ініціативи роботодавця у період його тимчасової непрацездатності, а також у період перебування працівника у відпустці", - йдеться у роз'ясненні.
Датою звільнення вважається перший день виходу працівника на роботу після відпустки. Щоправда, звільнити можна не всіх працівників, які перебувають на відпочинку. Зокрема, не можна звільняти тих, хто перебуває у декретній відпустці, а також у відпустці для догляду за дитиною, молодшою за три роки.
А от із тими, хто мав необережність піти на лікарняний, усе - ще простіше. Роботодавець легко може позбутися недужого працівника, не піклуючись про будь-які додаткові підстави для звільнення. Щоправда, при цьому датою звільнення записують не якийсь із днів хвороби підлеглого, в який він став не потрібним роботодавцю, а його перший день виходу на роботу після лікарняного.
Зокрема, новий закон дозволяє роботодавцю звільняти працівника без жодної причини, а також скасовує 40-годинний робочий тиждень (роботодавець може збільшувати тривалість робочого дня та робочого тижня на власний розсуд) та легалізує штрафи. Крім того, працівника можуть змусити відпрацьовувати час, який він був на лікарняному, а з роботодавця знімають відповідальність за охорону праці.
До речі, цей закон, ще на стадії законопроекту, отримав різко негативну оцінку міжнародних організацій (зокрема, Міжнародної та Європейської конфедерацій профспілок, а також Міжнародної організації праці), проте українські законодавці ніяк не відреагували на ці зауваження.
Водночас, у Євросоюзі, в який ми так прагнемо, вже потихеньку впроваджують чотириденний робочий тиждень. Дослідження показали, що люди, які мають можливість відпочити три дні, працюють краще та продуктивніше, ніж після дводенного вікенду.