Today.ua

В Україні планують велике зниження цін на оренду житла

В Україні можуть знизитися ціни на оренду житла. Це стане можливим завдяки широкому впровадженню соціальної оренди. Низькі ціни на неї спричинять зниження вартості орендованого житла і в приватному секторі. Гроші на будівництво соціального житла планують отримати з кількох джерел.

Про те, що таке соціальна оренда, як вона допоможе розв'язати житлову проблему, і звідки візьметься соціальне житло, розповіла голова Комітету ВРУ з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Олена Шуляк.

За словами депутатки, вона разом із колегами розробила законопроєкт "Про основні засади житлової політики". По суті це - нове житлове законодавство, головна мета якого - вирішити житлову проблему в Україні.

Житлова проблема стояла гостро в Україні ще й до початку повномасштабної війни. Житло, яке будувалося, було недоступним за ціною для більшості громадян. Ба більше, оренда квартир також далеко не всім була доступна. А з початком повномасштабної війни та окупації п'ятої частини країни проблема ускладнилася за рахунок масових руйнувань житла і великої кількості біженців з тимчасово окупованої території.

Ініціатори нового житлового законодавства бачать кілька шляхів вирішення цієї проблеми. Один із них - соціальна оренда або оренда соціального житла.

Що таке соціальне житло?

Це житло, яке належить територіальним громадам і перебуває на їхньому балансі. У Європі такий вид оренди дуже популярний. Наприклад, у Фінляндії половина всього житла, яке орендують громадяни, є соціальним. У Данії соціальне житло становить 20%. Чималу частину ринку житлової оренди становить соціальне житло також у Польщі, Німеччині, Угорщині. В Україні ж винаймання соціального житла становить лише 1,5% від усього ринку оренди.

Отже, громадяни зможуть винаймати соціальне житло за нижчими цінами, ніж у приватників. До того ж, у деяких випадках вони зможуть його орендувати з подальшим правом викупу.

Природно, що нижча орендна плата за соціальне житло змусить приватних орендодавців також стримати свої фінансові вимоги до квартирантів. Отже, має вийти ланцюгова реакція зниження цін на оренду житла.

Залишається головне питання: звідки візьметься соціальне житло?

Ініціатори законопроекту бачать три джерела поповнення соціального житлового фонду територіальних громад:

  1. За рахунок ремонту вже наявних житлових об'єктів. Найчастіше ці багатоповерхівки потребують капітального ремонту. Однак це все одно набагато дешевше, ніж будувати все з нуля.
  2. Будівництво багатоповерхівок за рахунок коштів, які надійдуть від міжнародних партнерів. Наприклад, Європейський інвестиційний банк уже готовий надати Україні кредит на 200 млн євро для реалізації цього проєкту.
  3. Будівництво нових багатоповерхівок за рахунок плати, яка надходитиме від соціальної оренди.

Нагадаємо, тим часом в Україні різко зросли ціни на оренду однокімнатних квартир.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ