Today.ua

В Україні зупиняють виробництво олії: тисячі людей можуть втратити роботу

В Україні опинилося під загрозою виробництво олії. Одне за одним зупиняються підприємства, які виробляють цей продукт. Причина - величезна кількість готового продукту, що осіла на складах. А тим часом рослинна олія на сьогодні є однією з основних складових українського експорту, які приносять країні валютну виручку.

Що відбувається на ринку олії, і чим це загрожує Україні та українцям, розповів голова Комітету з фінансів, податкової та митної політики Верховної Ради Данило Гетманцев.

Нардеп узяв участь у зустрічі з представниками асоціації Укроліяпром, і каже, що ситуація в галузі дуже серйозна. Якщо її негайно не вирішити, то країна матиме величезні втрати в одній із основних експортних галузей.

Через війну Україна і так катастрофічно скоротила експорт своєї продукції. За найбільш оптимістичними підрахунками, на сьогодні імпорт вдвічі перевищує експорт. Це згубно для економіки нашої країни. А якщо ми втратимо ще й експорт олії, то це обвалить українську економіку ще більше.

Зараз у галузі виникла криза перевиробництва рослинної олії. Через блокування зернового коридору, яким, як відомо, йде за кордон не тільки зерно, а й інша продукція агросектору, зупинилося відвантаження готового продукту. Місткості для зберігання заповнені виробленим продуктом, проте його не відвантажують і нікуди не вивозять.

А оскільки немає реалізації, то підприємства з виробництва олії змушені скорочувати обсяги роботи. Причому багато хто з них уже зупинився. Якщо проблема не вирішиться найближчим часом, їм доведеться скорочувати працівників. А це означає, що тисячі людей опиняться на вулиці, а країна залишиться без валютних надходжень, які зараз є життєво важливими для України.

"Проблема настільки серйозна, що деякі заводи (наприклад "ОЛІС") зупинилися у зв'язку з надвиробництвом. Переконаний, що разом із Міністерством інфраструктури та МінАПК ми маємо терміново втрутитися в ситуацію та виправити проблеми експорту продукції з високою доданою вартістю", – заявив Данило Гетманцев.

Представники асоціації пропонують закріпити квоти на вивіз продукції зерновим коридором для кожного сектора АПК. Поки що в цьому процесі просування товарів зерновим коридором немає чіткої логістики, та й елементарної логіки також немає, вважають в асоціації Укроліяпром.

На сьогодні виробникам олії потрібно близько 15 танкерів на місяць, аби почати вивозити готовий продукт із портів та відновити виробництво олії. Якщо цю проблему не вирішити, то ситуація може бути незворотною, і країна втратить величезні гроші, які могли би піти, зокрема, і на зарплати військовим, зазначив генеральний директор асоціації Укроліяпром Степан Капшук.

"Питання логістики вийшло на перший план у роботі галузі. Неможливість відвантажити продукцію, що виробляється, призводить до необхідності зупиняти заводи. Такого не повинно бути навіть у важких умовах війни в країні", - каже керівник асоціації.

Нагадаємо, при цьому в торгових мережах укотре підскочили роздрібні ціни на олію. Українська торгівля живе за якимось своїми законами.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ