В Україну прийшла напасть, звідки її не чекали: на Волині виявлено рак картоплі. Це вкрай агресивне фітозахворювання не тільки загрожує повним знищенням врожаю картоплі, а й робить уражені бульби непридатними для вживання в їжу. Причому, вживати в їжу таку картоплю не можна не тільки людині, але й тваринам.
Рак картоплі виявили випадково в одному з волинських сіл. Тамтешній фермер хотів продати вирощену картоплю в Білорусь. Але для того, щоб відправити її на експорт, потрібно було зробити аналіз придатності овоча і отримати на нього відповідні документи.
Таким чином і виявилося захворювання. Результати лабораторного аналізу шокували фермера: його картопля виявилася хворою на рак. Отже, її не тільки не можна нікуди продати, але й не можна їсти людям та навіть не дозволяється давати на корм худобі.
Що таке рак картоплі, і як він виглядає?
Рак картоплі - це фітоінфекція, яка викликається грибом Synchytrium endobioticum. На уражених бульбах він може проявляти себе по-різному: в гофрованій формі, коли шкірка бульб морщиться і вкривається наростами; в листоподібній формі, коли нарости нагадують скупчення листя; а паршоподібній формі, коли на шкірці картоплі утворюються виразки.
А між іншим, в Анатолія (так звуть фермера) цією культурою в нинішньому році було засаджено понад гектар землі. Тепер ця територія стала карантинною. На ній більше не можна висаджувати ні цю культуру, ні інші пасльонові.
Правда, сам фермер зізнався журналістам ТСН, які знімали сюжет про його біду, що пошкоджену картоплю їсть і його сім'я, і домашня худоба. Викинути плоди своєї праці у нього не піднялася рука.
На даний час медики не можуть сказати однозначно, наскільки небезпечний рак картоплі для людей і тварин, проте рекомендують утриматися від вживання враженого недугою овоча в їжу.
"Сказали, що не згодовувати худобі і самим не їсти. Але я їм - і нічого", - розповідає чоловік.
Новина про напасть, виявленої на полі в односельця, швидко рознеслася по селу. Місцеві жителі стривожені. Адже картоплю тут вирощують усі. Всі почали ретельно вивчати свої бульби. Поки начебто більше ні у кого на ділянці це захворювання не виявлено. Однак тривалість карантинних заходів буде залежати від того, чи не проявиться ця хвороба у наступному році.
Поки ж фермеру Анатолію заборонили протягом двох десятиліть продавати картоплю із зараженого поля. Щоправда, інші культури, які не пасльонові, там можна вирощувати. Тому, щоб не втратити дохід і в наступному році, Анатолій вже засіяв злощасне поле ріпаком.
А вчені, тим часом, спантеличені не менше фермера: раніше на Волині ніколи не виявляли це захворювання. Тамтешні кліматичні умови досі не сприяли поширенню цієї хвороби.