Не всі українці, які отримували субсидії минулого опалювального сезону, виявилися бідними. Деякі з них є акціонерами та співвласниками компаній, скупниками валюти, а також просто не бідними людьми.
Це розкрилося під час дворічної верифікації одержувачів субсидій та інших соцвиплат, яку проводили разом Мінфін і Мінсоцполітики. Зокрема, у Мінсоцполітики розповіли, в яких витратах були помічені деякі з одержувачів субсидій.
Минулого опалювального сезону субсидію на оплату житлово-комунальних послуг отримували понад 3 мільйони українських домогосподарств. Так от, серед цієї кількості одержувачів було виявлено близько 3% тих, які задекларували недостовірну інформацію про своє майнове і фінансове становище. Причому насправді ці 3% виявилися не біднішими, ніж було зазначено в їхніх деклараціях, а зовсім навпаки.
- зміну складу членів домогосподарства та, відповідно, зміну (як правило, збільшення) їхнього сукупного доходу;
- дорогі покупки на суму понад 50 тисяч гривень за один раз;
- купівлю валюти на велику суму за один раз.
Щодо останнього пункту, то в Мінсоцполітики навели такі вражаючі дані: 830 субсидіантів протягом двох років верифікації скупили валюти майже на 140 мільйонів гривень. Якщо перерахувати порівну на кожного з них за сьогоднішнім курсом, то вийде, що кожен одержувач субсидії, що "бідує", купив у середньому понад 6 тисяч доларів за один раз. Звичайно, для когось це не бозна-які гроші, однак, маючи за душею таку суму, можна не клянчити у держави допомогу на оплату комуналки.
Крім того, деякі отримувачі субсидій, які вважалися за деклараціями або безробітними, або такими, що працюють за мінімальну зарплату, були помічені в цікавих придбаннях. Зокрема, вони робили внески до статутних капіталів фірм, робили великі благодійні внески на розвиток підприємств, купували корпоративні права або акції компаній.
Всі ці факти свідчать, що віднести цих людей до нужденних ніяк не можна. А тим часом, вони не соромилися просити допомогу у держави і отримувати її.
Втім, говорити, що такі зловживання мають масовий характер, було би несправедливо. Насправді 3% - це не так багато, але все ж таки вони є.
При цьому в Мінсоцполітики наголосили, що держава, як і раніше, підтримуватиме людей, які насправді самі не в змозі заплатити за комунальні послуги. Цього опалювального сезону субсидії отримують близько 3 мільйонів домогосподарств. Середній розмір щомісячної допомоги становить близько 2 тисяч гривень.