В Україні хочуть знову відкрити ринок житла: які ризики приховують у собі угоди під час війни

Автор: Марченко Любов

В Україні з початку воєнного вторгнення російських військ ринок житла зупинився. Проте незабаром держава має намір розморозити угоди з нерухомістю. При цьому експерти застерігають українців від таких угод під час війни. Кажуть, що в них є чимало ризиків, особливо для покупців.

В Україні хочуть знову відкрити ринок житла: які ризики приховують у собі угоди під час війни - today.ua

У перші ж дні війни в Україні було заблоковано доступ до всіх реєстрів, включаючи Державний реєстр нерухомості. Природно, що в цій ситуації ринок нерухомості зупинився. Незважаючи на очевидні втрати для бюджету та для багатьох громадян, чий заробіток пов'язаний із ринком нерухомості, держава вчинила правильно, закривши доступ до реєстрів, переконаний голова Мін'юсту Денис Малюська.

"Що стосується нерухомості. Це найцінніший реєстр держави, тому що, зайшовши туди, якийсь ФСБшник, який потрапив до комп'ютера, може переписати або змусити переписати реєстратора фактично всю нерухомість або створити настільки великий бардак, який би потім довго розгрібали", - каже міністр.

При цьому він каже, що нотаріальні угоди з купівлі-продажу, як і раніше, можна укладати. Однак у таких угодах завжди закладено ризик, оскільки нотаріус не має можливості перевірити власника житла, щоб переконатися, що продавець і власник – одна особа. В Україні хочуть знову відкрити ринок житла: які ризики приховують у собі угоди під час війни Розуміючи, що потрібно реанімувати національну економіку, у Мін'юсті вирішили, що потроху відкриватимуть реєстри, у тому числі й Реєстр нерухомості. Отже, угоди на ринку нерухомості знову стануть доступними. Кабмін днями вже прийняв відповідну постанову, яка регулює процеси державної реєстрації в умовах воєнного часу.

Популярні зараз

Названо тарифи на газ з 1 травня: інформація від усіх постачальників

У Нафтогазі зробили заяву з приводу масштабної аварії на газопроводі: що буде з постачанням газу

Українці зможуть повернути частину грошей, витрачених на оплату комунальних послуг

Україна збила бомбардувальник Ту-22М3 за допомогою унікальної української розробки

Проте експерти ринку нерухомості радять громадянам усе ж таки не квапитися з покупкою житла. Вони вважають, що в новій постанові уряду закладено протиріччя з наявною законодавчою базою.

"У цій постанові передбачили, що нотаріальних угод уже може не бути, а підписи сторін завірятиме реєстратор. Це досить кволе положення, тому що Цивільний кодекс чітко передбачає, що договори купівлі-продажу мають нотаріально засвідчуватися та перехід власності реєструватися в реєстрі", — зауважив президент Асоціації спеціалістів з нерухомості України Юрій Піта.

А тому він радить зачекати з покупкою житла на період воєнного часу, поки життя не увійде в нормальне русло, і поки не перестануть діяти правові норми воєнного часу. Тим більше, що зараз у таких угодах закладено й інший ризик.

Підпишіться на Today.ua, щоб бути в курсі останніх новин:

"Я вважаю, що поки є військове становище в країні, ризики залишатимуться до останнього. Є Цивільний кодекс (стаття 233 "Правові наслідки угоди, вчиненої під впливом важкої обставини!), в якому передбачено, що якщо об'єкт продано, коли людина перебуває в тяжкому стані, то така угода може бути визнана недійсною. А що може бути важчим за війну?", - резюмував Юрій Піта.

А тим часом ціни на оренду житла у Львові побили усі рекорди. Так, деякі власники просять за оренду квартири до 70 тисяч гривень на місяць.