В Україні змінюються правила оформлення і виплати лікарняних. Всі відомості про тимчасову непрацездатність працівників переводять виключно в електронну форму. Збільшують термін оплати лікарняного роботодавцем. Також вводять грошове покарання для медика, який видав лікарняний безпідставно.
У Мінсоцполітики розробили доповнену редакцію законопроекту про оптимізацію функцій Фонду соціального страхування. У таку хитромудру словесну обгортку загонули вельми прозаїчну суть: скорочення витрат ФСС і перенесення частини навантаження з виплат лікарняних на роботодавця.
У Мінсоцполітики називають це вимушеним кроком. Адже за останні два роки навантаження на ФСС сильно зросло через виплати лікарняних по ковіду. Причому все це - на тлі скорочення надходжень до ФСС через зниження активності бізнес-сектора. З цієї причини виник величезний борг Фонду за лікарняними. На початок червня 2021 він становив близько 3 мільярдів гривень.
Що конкретно зміниться
- З 2023 року виплата лікарняних через ФСС буде починатися з 8 дня тимчасової непрацездатності. А перші 7 днів лікарняний буде оплачувати роботодавець. До речі, в країнах Європи роботодавці оплачують набагато більшу тривалість лікарняних: в Австрії - перші 12 тижнів, в Німеччині - 6 тижнів, в Польщі - 33 дні, в Албанії - 14 днів, у Словаччині - 10.
- Сам лікарняний буде оформлятися тільки в електронному вигляді та вноситися лікарем в систему eHealth. Однак доступ до Реєстру медичних висновків, куди будуть вноситися лікарняні з діагнозами пацієнтів, матимуть не лише лікарі, а й роботодавці, самі працівники і працівники ФСС.
Популярні зараз
У ТЦК назвали альтернативу мобілізації до ЗСУ: “Для тих, хто не чекає повістки“
В Україні рекордно зросли зарплати та кількість вакансій
У ніч з 26 на 27 жовтня в Україні востаннє переведуть годинник
- ФСС буде перевіряти обґрунтованість видачі лікарняних. Для цього буде запроваджено посади страхових експертів-лікарів. Вони матимуть доступ до закритої медичної інформації, що стосується пацієнта, щоби мати можливість робити висновки про доцільність призначення лікарняного і правильність його терміну.
- У тому випадку, якщо такий експерт визнає, що лікарняний був виданий без підстав, лікареві доведеться за це відповісти. Відповість він своїми грошима. Його змусять сплатити суму, яку заплатили пацієнтові за виданим ним лікарняним.
Вже зараз можна передбачити, що тепер в Україні лікарняні видаватимуть лише в крайніх випадках, вже коли пацієнт буде "на ладан дихати". Втім, можливо, що все буде і не так.
Нагадаємо, у попередній версії цього законопроекту було передбачено ще й скорочення виплат працівникам із невеликим стажем. Однак зараз ці норми прибрали.