В Україні громадяни, які пропрацювали певний термін на місцях зі шкідливими умовами виробництва, мають право на дострокові пенсії. Однак система фінансування таких пенсій зараз не працює. Їх доводиться оплачувати з бюджету. Уряд хоче змусити працювати цю систему шляхом відрахування грошей в накопичувальний пенсійний фонд.
В Україні досі зберігається радянський механізм нарахування пенсій таким людям. Він безвідмовно діяв у той час, коли держава була єдиним роботодавцем. Однак тепер він працювати перестав.
Право на таку пенсію, як і раніше, є, і ним користуються. Однак із початком епохи незалежності держава втратила монополію на ринок праці. Тепер багато шкідливих виробництв сконцентровані на приватних підприємствах. Відповідно до закону, прийнятому в 2004 році, дострокову пенсію своїм колишнім працівникам, які трудяться на шкідливих виробництвах, повинні оплачувати їхні роботодавці. Однак вони не готові це робити.
Таким чином, на сьогодні із 10 тисяч підприємств зі шкідливими умовами праці 8 тисяч або не відраховують, або відраховують не в повному обсязі гроші на дострокові пенсії своїм працівникам. Тому уряд вирішив змінити порядок відрахування грошей на дострокові пенсії.
Популярні зараз
У 2025 році 88% українських компаній планують збільшити зарплати працівникам
В українських вузах не скасовуватимуть бюджетну форму навчання
Відрахування на дострокову пенсію будуть здійснювати по-новому
Приватні роботодавці не готові відраховувати гроші на дострокову пенсію однієї великою сумою. Але вони згодні робити такі відрахування щомісячно, по 1-2% в накопичувальний пенсійний фонд.
"Це такий спосіб фінансування дострокових пенсій, коли люди отримують від роботодавця кошти в свою власність, на свої пенсійні рахунки, кожен місяць, поки працюють у важких або шкідливих умовах. А потім з накопичених коштів отримують дострокову пенсію", - роз'яснили в Мінсоцполітики.
При цьому механізм таких відрахувань на дострокову пенсію буде залежати від віку працівника. Працівникам старше 35 років роботодавці будуть відраховувати по 1% додатково до солідарного Пенсійного фонду. Тим, хто молодше 35 років, роботодавець буде відраховувати гроші на їхні накопичувальні пенсійні рахунки, які людина обере собі сама.
Потім, коли робітнику прийде час вийти на дострокову пенсію, він зможе вийти на заслужений відпочинок і отримувати гроші з коштів, накопичених на його індивідуальному рахунку. При цьому в деяких випадках всю накопичену суму можуть віддати одноразово.
В яких випадках можуть віддати відразу всю накопичену суму:
- гроші можуть відразу віддати в разі, якщо людина серйозно захворіла, і їй потрібні великі гроші на лікування;
- якщо вона стала інвалідом 1 або 2 групи.
При цьому в Мінсоцполітики пояснили, що якщо навіть людина мало пропрацює на шкідливих умовах праці і не буде мати права дострокового виходу на пенсію, то все одно накопичену суму їй віддадуть одноразово.
Нагадаємо, тим часом, влада ще остаточно не визначилася, яким буде механізм відрахувань грошей на накопичувальні рахунки при введенні обов'язкової накопичувальної пенсії для всіх громадян. Механізм, який пропонують у Кабміні, категорично не підходить підприємцям, тому що вони будуть змушені платити зайві 2% ЄСВ за кожного працівника.