В Україні очікують великої ревізії податків: що зміниться і для кого

Автор: Марченко Любов

Вже найближчим часом багато податків в Україні буде переглянуто. Підприємцям-фізособам повернуть усі довоєнні податки. Крім того, повертається довоєнна система штрафів для порушників податкової дисципліни.

В Україні очікують великої ревізії податків: що зміниться і для кого - today.ua

Це підтвердили кілька осіб із парламентського Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики, пише obezrevatel.

На початку війни українська влада дала безпрецедентні послаблення підприємцям, зменшивши їм податок з 5 до 2%, а деяким з них дозволивши і зовсім не платити ПДФО. Проте вже з 1 липня всі колишні ставки податків та правила оподаткування повернуть. Такою є одна з головних умов, висунутих МВФ українській владі. Вона зафіксована у Меморандумі, який підписали перші особи нашої держави.

Власне, МВФ і погодився відкрити кредитну програму для України за тих умов, що влада оптимізує бюджетні витрати та забезпечить максимальні податкові надходження до бюджету.

Популярні зараз

Агресор найближчими днями піде на штурм двох міст: кому треба якнайшвидше покинути свої домівки

Не всі українці знають, що у них є право на достроковий вихід на пенсію під час війни

Обмежено придатні чоловіки можуть стати необмежено придатними: у Міноборони роз'яснили, що їм слід зробити під час мобілізації

Українцям розповіли, на яку пенсію можна розраховувати громадянам, що отримують понад 33 тисячі зарплати

Уряд вже розробив та зареєстрував у Раді відповідний законопроект №8401, яким передбачено повернення всіх податків і штрафів.

В Україні очікують великої ревізії податків: що зміниться і для кого

У цьому законопроекті передбачено такі моменти:

  • скасування податку 2% та відновлення податку 5% для ФОПів третьої групи;
  • ФОПи першої і другої груп будуть зобов'язані сплачувати єдиний податок;
  • повернення перевірок підприємців і штрафів для бізнесу за порушення, пов'язані зі сплатою податків;
  • штрафи за відсутність РРО (касових апаратів)

Усі ці норми мають бути відновлені та мають працювати вже з 1 липня 2023 року.

"Це кроки у фіскальній політиці, які влада України зобов'язана виконати в рамках Меморандуму про економічну та фінансову політику від 8 грудня 2022 року... Але якщо повертатися у довоєнний стан системи оподаткування, то чому влада "забула" про свою відповідальність перед платниками, хоча б за своєчасне відшкодування ПДВ?", – прокоментувала ситуацію з відновленням податків екс-голова податкового комітету Ніна Южаніна.

Усі ці заходи дозволять трохи скоротити дефіцит бюджету, каже голова податкового комітету Данило Гетманцев. За його оцінками, за 8 місяців дії пільгового оподаткування ФОПів державна скарбниця недоотримала близько 7 млрд гривень. Тобто приблизні щомісячні втрати бюджету становлять близько 900 млн гривень. Звичайно, це й наближено не вирішить існуючих бюджетних проблем, оскільки дефіцит бюджету на 2023 рік становитиме космічну цифру - 1,31 трлн гривень.

Підпишіться на Today.ua, щоб бути в курсі останніх новин:

І зрозуміло, що якби не допомога міжнародних партнерів, Україна, яка воює вже другий рік, вже давно опинилася б на дні фінансової прірви. Саме завдяки грантам і кредитам із Заходу український уряд має можливість виплачувати зарплати бюджетникам та пенсії літнім громадянам, а також виділяти гроші на медицину та освіту.

Нагадаємо, Верховна Рада ухвалила закон про повернення доплати 30 тисяч усім військовослужбовцям незалежно від місця їхньої служби. Однак реально в країні немає коштів на фінансування цієї доплати.