Багато українців, намагаючись зберегти свої гроші, скористалися можливістю купити долари за безготівковим розрахунком та покласти їх на депозит. Однак отримати готівкову валюту після закінчення терміну депозиту вдається не завжди. Нерідко з цим виникають проблеми.
З чим пов'язані ці проблеми, і що пропонують вкладникам замість "живих" доларів, розповів у коментарі 24tv.ua фінансовий аналітик Василь Невмержицький.
Щоби зберегти заощадження, деякі банки пропонують українцям покласти гроші на безготівкові валютні депозити. Така програма є не у всіх банків, але вона є у ПриватБанку і ще кількох. Вкладник купує безготівкові долари за вигідним курсом, який не набагато вищий за офіційний, та обов'язково кладе їх на депозит. Потім, після закінчення терміну депозиту, можна зняти готівкові долари. Проте банки видають їх не одразу, а лише на замовлення. І ось із виконанням термінів замовлення нерідко виникають проблеми.
Втім, це не дивно, вважає Василь Невмержицький. Адже долар не є українською національною валютою і його у нас не друкують. А тому, щоби привезти готівку з-за кордону, потрібен час. Причому через війну цей процес утруднений і може розтягнутись у часі.
Популярні зараз
Рада підтримала автоматизований арешт депозитів боржників
Раніше Бундесверу: Україна отримала німецькі армійські машини Caracal
"Є комерційні банки, які мають відповідні можливості та ліцензування для ввезення іноземної банкноти на територію України. Оскільки в країні йде війна, питання про можливість цього завезення існує. Адже готівку в інкасаторських машинах перевозять звичайні люди. Національний банк навіть втручався у процес, коли комерційні банки не могли забезпечити готівкову валюту", - каже аналітик.
Тому банки нерідко пропонують своїм вкладникам скористатися альтернативними варіантами. Наприклад, забрати вклад гривнями за актуальним курсом або переказати гроші на безготівкову картку.
Незважаючи на такі незручності, всі фінансові експерти одностайні в думці: сьогодні в Україні доларовий депозит – найприйнятніший спосіб зберігання грошей, оскільки депозити в національній валюті менш вигідні.
Так, у державних банках (ПриватБанку, Ощадбанку та Укргазбанку) річні ставки за депозитами не перевищують 14%.
При цьому у комерційних банках відсотки за депозитами у гривні вищі, ніж у державних. Однак і в них обіцяний річний дохід за депозитом (від 17 до 19%) виходить набагато нижчим за показник інфляції (30%). А це означає, що щонайменше 12-13% своїх доходів вкладник втрачає.
Таким чином, усе ж найбільш вигідно розміщувати свої заощадження, купуючи безготівково долари з обов'язковим розміщенням їх на валютному депозиті.
Нагадаємо, намагаючись залучити потенційних позичальників, українські банки почали знижувати кредитні ставки. Та все ж таки вони залишаються занадто високим. Нині середня величина кредитної ставки становить 35,1%.