Українці, які досягли пенсійного віку, однак не отримали права на пенсію через брак страхового стажу, все-таки мають право на виплати. Пенсія таким громадянам не надається, однак вони отримають тимчасову соціальну допомогу.
Хто має право на тимчасову соцдопомогу замість пенсії?
Таке право мають громадяни, які досягли пенсійного віку (60 років), однак не мають достатньої кількості страхового стажу, щоб отримувати пенсію. При цьому у них усе ж має бути стаж не менше 15 років.
Кому не дадуть таку соцдопомогу?
Така соціальна допомога надається не всім. Якщо з'ясується, що матеріальне становище членів сім'ї особи, яка звернулась по допомогу, дозволяє прожити без цих грошей, то в допомозі відмовлять.
- Якщо особа отримує пенсію, працює чи отримує дохід від іншої діяльності;
- Хтось із членів сім'ї протягом року перед зверненням по допомогу сплатив послуги або здійснив покупку на суму понад 50 тисяч гривень;
- Сукупний дохід сім'ї протягом місяця для одного члена сім'ї перевищує 100% прожиткового мінімуму для непрацездатних;
- Під час перевірки стало відомо, що особа має інші джерела доходу, які не вказані в декларації;
- В особи, яка звернулася за допомогою, або у членів її сім'ї є друга житлова площа, але за умови, якщо загалом площа житла становить понад 21 кв. м. на 1 члена сім'ї та 10,5 кв. м додатково, а також другого авто (механізму чи ТЗ).
Яким буде розмір виплат?
Максимальний розмір соцдопомоги, який дадуть українцю без стажу, дорівнює прожитковому мінімуму (ПМ) для осіб непрацездатного віку. На сьогодні це 1934 гривні. Однак зазвичай вона менша, адже її розмір визначать як різницю між ПМ та середнім місячним доходом, який припадає на кожного члена сім'ї. Середній місячний дохід береться за попередні півроку.
Наприклад, сім'я складається із чоловіка та дружини, які досягли пенсійного віку, проте дружина не має достатнього страхового стажу для призначення пенсії, а пенсія чоловіка становить 3000 гривень. Тоді його місячну пенсію ділять на два і отримують 1500. Таким чином, до ПМ не вистачає 434 гривні (1934 – 1500). Отже, дружині щомісячно доплачуватимуть цю суму.
Соцдопомогу виплачуватимуть доти, доки її отримувач не досягне віку, що дозволяє отримувати пенсію. Право вийти на пенсію із 15-річним стажем мають громадяни, яким уже виповнилося 65 років.
Нагадаємо, деяким українцям можуть скоротити пенсії наполовину.