Today.ua

В Україні більш ніж удвічі зросте прожитковий мінімум: які зарплати і пенсії чекають на українців

В Україні незабаром може вирости прожитковий мінімум (ПМ). Його збільшення призведе також до зростання деяких базових соціальних показників. Зокрема, до збільшення пенсії. Однак не все так райдужно, як може здатися на перший погляд.

Як буде формуватися величина прожиткового мінімуму за новим законом

Прожитковий мінімум "прив'яжуть" до величини середньої зарплати по країні. В кінцевому підсумку, він становитиме половину середньої зарплати за позаминулий (саме так, за позаминулий, - авт,) рік.

Але поки буде інакше. ПМ не буде дорівнювати відразу 50% від середньої зарплати, а стартуватиме з її 41%. І до цього показника будуть додавати отриманий показник ПМ, помножений на показник інфляції за попередній рік. Тобто, наприклад, ПМ в 2022 році буде складатися із двох доданків: 0,41*СЗ і 0,41*СЗ*0,08, де СЗ - середня зарплата за 2020 рік.

Оскільки середня зарплата у 2020 році склала 11 591 гривню, то величина ПМ у 2022 році буде дорівнює 5 132 гривні. Якщо врахувати що зараз прожитковий мінімум дорівнює 2 189 гривні, то отриманий показник у 2,5 рази перевищує нинішній. Ну, а якщо згадати, що мінімальна пенсія за законом не може бути нижчою за ПМ, то пенсіонерам саме час радіти.

До того ж, щорічно ПМ будуть підвищувати на 1%, поки він до 2031 року не складе 50% від середньої зарплати.

Але радіти пенсіонерам поки передчасно

Виявляється, у новому законопроекті передбачений тривалий перехідний період до цього нормативу. Так, у 2022 році мінімальна пенсія становитиме лише 44% від ПМ. Щорічно цей показник збільшуватимуть на 2% з тим, щоб до 2041 року вийти, нарешті, на стовідсотковий показник.

Отже, на той час вийдуть на пенсію ті, хто працював над проектом нового закону. Ну, а нинішнім пенсіонерам поки не варто сподіватися на те, що їхні виплати з наступного року нечувано виростуть.

При цьому зарплати, штрафи і соціальні виплати, які нині прив'язані до ПМ, формуватимуть по-іншому. Тобто, вони не будуть рости разом з ним, а будуть нараховуватися зовсім за іншими формулами.

Нагадаємо, депутати не винесли на голосування законопроект про накопичувальну пенсію, розроблений урядом. А тим часом, Кабмін переконує українців, що відрахування на особисті накопичувальні рахунки - це єдиний спосіб отримати грошове забезпечення в старості.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ