Міністерство фінансів вважає, що Міністерство охорони здоров'я не потребує грошей понад ту суму, яку йому давали досі. МОЗ не в змозі витратити навіть тих грошей, що йому виділили, кажуть у Мінфіні. Тому більше їм давати не потрібно.
Так, станом на 1 квітня на рахунках установ, які підпорядковані Міністерству охорони здоров'я, знаходилося сумарно 17,7 млрд гривень бюджетних грошей. Ця сума на 0,8 мільярда більше тієї, що була на початку року.
Понад половину від накопиченої суми - майже 9 мільярдів знаходяться на рахунках 129 медустанов. У Мінфіні вважають, що ці гроші "припадають пилом" на рахунках безпідставно. Адже їх можна було витратити на закупівлю нового обладнання, медикаментів або на підвищення зарплат їхнім працівникам.
Найбільше "наекономили" коштів медустанови, що належать до вторинної ланки, тобто ті, які надають спеціалізовану медичну допомогу вузькопрофільних фахівців. У них на рахунках зосереджено 11,8 мільярда гривень. Причому на 1,5 мільярда ця сума зросла з січня. Ще 4,1 мільярда зекономлених коштів знаходиться на рахунках, які займаються екстреною меддопомогою. Заклади первинної медичної допомоги заощадили, у свою чергу, 1,7 мільярда. Причому, тенденція до накопичення грошей на рахунках медичних установ зберігається. Чому медики регулярно скаржаться на брак грошей і водночас не можуть витратити те, що в них є - Мінфіну незрозуміло.
Популярні зараз
Рада підтримала автоматизований арешт депозитів боржників
Раніше Бундесверу: Україна отримала німецькі армійські машини Caracal
Адже в установ МОЗ вистачає дірок, які можна було б хоча би частково залатати наявними грошима, вважає заступник міністра фінансів Роман Єрмоличев.
При цьому він не забув відзначити також позитивні явища, які спостерігаються в частині установ медичної галузі. Наприклад, у деяких закладах екстреної медичної допомоги за зекономлені гроші мають намір закупити автомобілі швидкої допомоги.
Однак це не змінює загальної картини: в МОЗ не вміють ефективно витрачати отримані гроші, вважає Мінфін. По суті зекономлених грошей не повинно залишатися. Вони всі мають бути вкладені або в підвищення якості медичного обслуговування, або в підвищення зарплат медпрацівникам. Тому у Мінфіні вважають, що підвищувати фінансування медичного відомства недоцільно.
До речі, президент Володимир Зеленський не так давно підписав указ щодо підвищення зарплат медичним працівникам. Зокрема, зарплата лікаря не повинна бути нижче 20 тисяч гривень, а зарплата середнього медперсоналу має бути вище 13,5 тисячі гривень.