Today.ua

До Пенсійного фонду надходить менше грошей, ніж планувалося: як це позначиться на виплаті пенсій

До Пенсійного фонду України надходить менше грошей, ніж планувалося на цей рік. За перші три місяці 2021 дефіцит ПФУ склав 7,5 мільярда гривень. Що буде при цьому з виплатою пенсій, висловили свої міркування фінансові аналітики.

До Пенсійного фонду за 1 квартал 2021 року надійшло 116,6 мільярда гривень. А його витрати за цей же період склали 124,1 мільярда. Тобто в наявності - перевищення витрат над доходами. У такій ситуації можна припустити, що в країні слід чекати затримки виплат пенсій.

Чому утворився такий розрив

Аналітики вважають, що на доходах ПФУ негативно позначився січневий локдаун. Багато підприємців змушені були призупинити свою діяльність що, звісно, не могло не відбитися на платежах до бюджету і відрахуваннях на єдиний соціальний внесок.

"У січні був плановий локдаун, економіка не працювала, і було б дивно, якби Пенсійний фонд виконав план за всіма показниками доходів. Це було б нереалістично і, напевно, навіть неможливо", - говорить провідний науковий співробітник Інституту демографії та соціальних досліджень НАН України Лідія Ткаченко.

При цьому із січня, як і було раніше заплановано, почалося підвищення пенсій. Спочатку підвищили всі доплати, пов'язані з ростом мінімальної зарплати. А в березні провели масштабну індексацію пенсій. В середньому вийшло не так вже й багато - трохи більше 300 гривень на людину, але в масштабах країни це потягнуло на збільшення витрат на 2,5 мільярда.

Водночас, уряд дав пільги по платежах багатьом підприємцям першої і другої груп, що також позначилося на надходженнях до ПФУ. Однак найприкріше - це не простій підприємців під час локдауна, а те, що пандемія залишила без роботи багатьох українців. Ці наймані працівники, які трудились у приватних підприємців, в значній мірі поповнювали ПФ своїми внесками.

"Зменшення на 300-400 тисяч осіб. Обвалу немає, але все одно це дуже відчутно. І це дуже важко буде заповнити. Недобір ЄСВ тепер може йти весь рік", - говорить Лідія Ткаченко.

При цьому президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко упевнений, що недобір в Пенсійному фонді протягом року буде лише збільшуватися. Основну причину цього аналітик вбачає в тому, що в країні дуже багато людей працює в тіні. І з початком пандемії були змушені піти в тінь ще більше громадян.

"За останніми даними три мільйони працездатних українців працюють у тіні. Вони не платять податків. Це доволі велика сума. Тому найближчим часом вирішити проблему дефіциту ПФУ просто неможливо", - говорить Охріменко.

У цій ситуації розрив між плановими і реальними надходженнями в ПФ буде тільки наростати, вважає аналітик. І звичайно, ні про яке підвищення пенсій і мови бути не може - тут хоча б утримати те, що вже є.

Нагадаємо, українцям, які досягли 60 років, пропонують відмовитися від пенсії і попрацювати ще.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ