У НБУ розповіли про підвищення тарифів на комуналку: що і коли стане дорожчим

Автор: Марченко Любов

Активне підвищення вартості комунальних послуг розпочнеться в Україні, мабуть, уже з наступного року. Проте деякі тарифи на комуналку можуть зрости ще й 2023 року. Поступово всі ціни приведуть до ринкового рівня, проте держава обіцяє захистити громадян, які не зможуть платити за високими комунальними рахунками.

У НБУ розповіли про підвищення тарифів на комуналку: що і коли стане дорожчим - today.ua

Як можуть змінитись тарифи на комуналку вже найближчим часом, і що зросте в ціні насамперед, розповіли у новому Інфляційному звіті НБУ.

Тарифи на комуналку зростатимуть. Це практично не піддається сумніву. Поступово ціни на всі комунальні послуги підвищать до ринкового рівня. Але при цьому таке підвищення не відбуватиметься в один ривок. Цей процес буде розтягнутий у часі, можливо не на один рік, прогнозують аналітики НБУ.

Більшість тарифів поки що залишиться без змін

Йдеться про комунальні тарифи, на підвищення яких встановлено мораторій до закінчення військового стану та ще на півроку після його завершення.

Популярні зараз

Названо тариф на електроенергію з 1 березня: хто зможе платити по 1,05 грн за кіловат

Соціальна допомога замість пенсії: які виплати отримають українці без трудового стажу

У Нацполіції розповіли про мобілізацію поліцейських

У мільйонів українців надбавка становитиме лише 100 гривень: оприлюднено деталі індексації пенсій

Зокрема, законом закріплено мораторій на такі тарифи:

  • на гарячу воду;
  • на тепло;
  • на газ, який використовують підприємства теплової комунальної енергетики;
  • на природний газ для побутових споживачів.

Ймовірно, ці ціни, захищені мораторієм, залишатимуться незмінними протягом усього 2023 року і ще наступного року, прогнозують аналітики Нацбанку.

Проте рано чи пізно процес підвищення тарифів все одно розпочнеться. Вартість комунальних послуг підтягуватимуть до ринкових цін. Звичайно, це не станеться раптово. Тарифи на комуналку підвищуватимуть поступово. Не виключено, що цей процес триватиме кілька років, прогнозують у Нацбанку.

У НБУ розповіли про підвищення тарифів на комуналку: що і коли стане дорожчим

При цьому держава не залишить без підтримки незаможних громадян, які реально не можуть сплачувати високі ціни за комуналку.

"Враховуючи високу соціальну роль тарифів, очікується, що їхнє підвищення супроводжуватиметься розширенням соціальної підтримки. На прогнозному горизонті рівень адміністративної інфляції визначатиме насамперед урядові рішення щодо приведення тарифів на послуги ЖКГ до ринкових рівнів у зв'язку з необхідністю усунення дисбалансів в енергетичному секторі", - зазначають експерти.

Водночас, саме зростання тарифів на комуналку буде основною рушійною силою інфляції в Україні найближчими роками.

Деякі тарифи можуть зрости ще до завершення війни та мораторію

Зокрема, йдеться про тариф на електроенергію, на який мораторію немає. До того ж, через масштабні руйнування енергетичної інфраструктури, викликані ракетними атаками противника, потрібні колосальні гроші на відновлення енергосистеми. І ці гроші більше взяти немає звідки, крім платежів споживачів.

Отже не виключено, що тариф на електроенергію зросте вже з 1 червня 2023 року. На скільки він буде вищим, поки невідомо. У НКРЕКУ кажуть, що населення платить на електроенергію лише чверть ціни. Тому вартість електрики потрібно підвищувати в 4 рази.

Підпишіться на Today.ua, щоб бути в курсі останніх новин:

Щоправда, судячи з чуток, які долинають з кабінетів уряду, так жорстко підвищувати тариф усе ж поки не будуть. Схоже на те, що влада наразі обмежиться підвищенням приблизно на 70% від нинішньої ціни.

Нагадаємо, українці можуть отримати розстрочку на виплату боргів із комуналки. Але для цього доведеться побігати на комунальні підприємства, яким заборгував клієнт.