Фіксований курс долара був запроваджений Нацбанком іще в перший день війни. З того часу НБУ один раз, у липні, змінив його і досі тримає його на рівні 36,6 гривні. Водночас, в НБУ припускають, що вітчизняна фінансова система може повернутися до курсу валют, що плаває, ще до завершення війни. Але для цього мають визріти певні економічні умови.
Про це розповів в інтерв'ю виданню epravda заступник голови НБУ Сергій Ніколайчук.
Завдяки фіксації курсу долара Нацбанку вдалося і досі вдається утримувати гривню від нищівного падіння. Звичайно, нічого спільного з ринковою економікою фіксація курсу валют не має, проте в умовах війни це було єдиним вірним рішенням.
Звичайно, якби не потужна фінансова підтримка західних партнерів, невеликий розрив між фіксованим курсом долара та його ринковою вартістю не вдалося б утримувати, і доля гривні була би сумною. Але поки що обставини складаються на користь національної валюти.
НБУ готовий буде відмовитися від фіксованого курсу, проте для цього потрібно, щоби склалися певні обставини, які згладжуватимуть курсові коливання.
Сергій Ніколайчук називає такі умови для скасування фіксованого курсу:
- Поява альтернативного фіксованому курсу номінального якоря для економіки.
- Зниження залежності валютного ринку від ситуативного чинника. Для цього необхідно вирівнювання попиту та пропозиції на валютному ринку. Наразі банки роблять кроки у цьому напрямку, пропонуючи українцям депозити у гривні під вигідні відсотки.
- Підвищення статусу облікової ставки як основного монетарного інструменту.
За наявності цих умов можна буде говорити про відмову від фіксованого курсу долара. Причому в будь-якому випадку одразу повного скасування не буде. Цей процес відбуватиметься плавно, щоб не завдати непоправних фінансових "каліцтв" вітчизняній економіці.
"Повернення до "плавання" не означатиме "ралі" на валютному ринку. Будь-який перехід буде дуже поступовим і керованим при створенні відповідних передумов. Це необхідно для того, щоб перехід до "плавання" не генерував шоків ні для валютного ринку, ні для економіки ", - розповів топ-менеджер НБУ.
Нагадаємо, у тому ж інтерв'ю Сергій Ніколайчук розповів про перехід України з національної валюти на розрахунки в євро. Він вважає, що найближчими роками не буде передумов для такого переходу. І тому для нашої країни національна валюта – це, радше, благо, ніж недолік.