У Нацбанку розповіли, яка інфляція чекає на українців попереду

Автор: Марченко Любов

Інфляція, в яку занурилася економіка України нинішнього року, нікуди не подінеться і 2023 року. Хоча наступного року її темпи сповільняться, а у 2024-му можуть знизитися до однозначного числа. А на цільовий рівень інфляції, не вище ніж 5%, наша країна може вийти лише у 2025 році.

У Нацбанку розповіли, яка інфляція чекає на українців попереду - today.ua

Такий прогноз міститься в інфляційному звіті Нацбанку України. Причому всі ці прогнози вдасться втілити лише в тому випадку, якщо зменшаться ризики для безпеки країни. Тобто якщо війна в Україні закінчиться нинішнього року або хоча би завершиться її гаряча фаза.

Отже, якщо вдасться досягти цієї, безперечно, основної умови, то за підсумками 2022 року інфляція в Україні становитиме 31%.

Такий високий відсоток інфляції пов'язаний із кількома факторами:

Популярні зараз

В Україні посилили умови для виходу на пенсію

Названо тариф на електроенергію з 1 березня: хто зможе платити по 1,05 грн за кіловат

Соціальна допомога замість пенсії: які виплати отримають українці без трудового стажу

У Нацполіції розповіли про мобілізацію поліцейських

  • величезними масштабами руйнувань української економіки внаслідок військових дій;
  • зростанням витрат на логістику та відновлення технологічних процесів;
  • високою вартістю енергоносіїв;
  • неможливістю економіки відновитися до довоєнного рівня та на довоєнній території.

Але при цьому на інфляцію також впливають стримуючі фактори: безпрецедентно високий рівень безробіття в країні та різке скорочення доходів населення.

У Нацбанку розповіли, яка інфляція чекає на українців попереду Обидва ці стримуючі фактори залишаться й наступного року. При цьому, завдяки відновленню економіки та її виходу із шокового стану, на уповільнення темпів інфляції впливатимуть й інші причини.

"Наступного року очікується уповільнення інфляції завдяки покращенню інфляційних очікувань, налагодженню логістики та поступовому зростанню врожаїв. Додатковий дезінфляційний вплив матиме зниження світової інфляції та жорстка монетарна політика НБУ", - йдеться у звіті Нацбанку.

Але разом із тим, з другої половини наступного року очікується підвищення комунальних тарифів для населення. Ймовірно, їх не приведуть до ринкового рівня миттєво, але навіть поступове підвищення цін на комуналку провокуватиме зростання інфляції. Таким чином, за підсумками 2023 року вона буде не нижчою за 20%.

Підпишіться на Today.ua, щоб бути в курсі останніх новин:

І лише наприкінці 2024 року, якщо все піде за планом, темпи зростання цін можуть знизитися до показника, який буде нижчим за 10%. За прогнозами НБУ, наприкінці 2024 року інфляція в Україні може становити 9,4%. А повернення її до цільового 5%-го показника відбудеться не раніше 2025 року.

Нагадаємо, при цьому НБУ прогнозує, що, незважаючи на зростання номінальної зарплати наступного року, реальна зарплата українців досягне довоєнного рівня хіба що у 2025 році.