Здається, світ потроху оговтується після економічного катаклізму, пов'язаного з пандемією коронавірусу і вкрай несприятливим торішнім аграрним сезоном. Ціни на продовольство, після того, як вони досягли десятирічного максимуму, почали знижуватися. Причому зниження вже фіксують два місяці поспіль, а отже, можна говорити про тенденцію.
Такі дані оприлюднила Продовольча і сільськогосподарська організація ООН (ФАО).
Так, за даними цієї організації загальний індекс цін на продовольство за підсумками липня 2021 склав 123 пункти, що на 1,2% нижче, ніж було у червні. Проте, в порівнянні із червнем минулого року ціни на продовольство поки вищі на 31%. Однак є надія, що вони ще знизяться.
Зниження цін на продовольство зафіксовано майже за всіма видами продуктів
Зокрема, ціни на зерно в липні впали проти червневих на 3%. Найвідчутніше знизилися ціни на кукурудзу - відразу на 6%. Стали нижчі й ціни на ячмінь та сорго. Це дозволило компенсувати в зерновій групі невелике зростання цін на пшеницю - на 1,8%.
Подешевшали також молочні продукти. Загалом зниження склало 2,8%. При цьому найбільше знизилася вартість сухого і знежиреного молока. Подешевшали також трохи вершкове масло, сухе незбиране молоко і сири.
Ціни на рослинні олії на світовому ринку знизилися до п'ятимісячного рівня. Правда при цьому пальмова олія рвонула за шкалою вартості вгору. Однак зниження цін на рапсову, соєву та соняшникову олії компенсувало цей ривок.
Всупереч загальній тенденції дорожчає один продукт
Всупереч загальному зниженню цін на продовольство, один продукт у липні подорожчав. Ціна на цукор зросла за місяць на 1,7%. Причому його вартість на світовому ринку зростає вже четвертий місяць поспіль.
Експерти ринку пояснюють це двома причинами: високими цінами на сиру нафту, а також неврожаєм цукрової тростини в Бразилії, яка посідає перше місце у світі з експорту цукру.
Нагадаємо, тим часом експерти прогнозують зростання цін на базові продукти в Україні вже з приходом осені. Очевидно, Україна за цінами не повністю інтегрована у світовий ринок.