Today.ua

У Києві через чутки про війну знижують ціни на житло: на скільки подешевшала столична нерухомість

У Києві непрогнозовано стали знижуватися ціни на житло. Деякі девелопери вже оголосили про зниження вартості квартир на чверть. Готуються знизити ціни, щоправда, не настільки, й інші забудовники.

Причиною такого непрогнозованого падіння цін стали чутки про війну. Причому, чим більше урядових установ евакуюється до Львова, тим менше у девелоперів залишається шансів утримати ціни на столичну нерухомість від падіння. Проте експерти кажуть, що великого і тривалого падіння цін на житло покупцям чекати не варто. Усе, як почалося ситуативно, так ситуативно скінчиться.

При цьому зараз багато покупців зайняли вичікувальну позицію. Звичайно, вони чекають падіння цін, щоби вкластися в нерухомість з максимальною вигодою для себе.

"Споживча поведінка розшарувалась залежно від кінцевої мети покупців. Системні інвестори зупиняють вкладення коштів та/або виходять у "кеш", а ось кінцеві покупці, що мають 100% для оплати квартири, від угод не відмовляються", - кажуть експерти.

При цьому девелопери також не хочуть упустити своє. Звичайно, знижувати ціни за своєю волею ніхто з них не хоче. Проте деякі вирішили використати ситуацію, запропонувавши покупцям знижки на житло у вигляді акцій. Таким чином розраховують дещо продати, а заразом і привернути увагу покупців до своїх об'єктів.

"Великі знижки до 25%, які зараз декларує кілька девелоперів, найімовірніше, ситуативна рекламна пропозиція окремих забудовників", - коментують аналітики.

Однак усі ці "рухи тіла" забудовників зі зниження вартості квартир, хоч і помітні на загальному тлі, проте дуже нечисленні. Статистика – річ уперта, і вона говорить про те, що ціни на житло цього року, як і раніше, залишаються значно вищими за минулорічні.

Так, у лютому 2022 року середня вартість квадратного метра у київських новобудовах становить 35 400 гривень. Це навіть вище, ніж було у січні 2022 року – на 400 гривень. А вже з минулим роком, то й порівнювати нема чого.

"За минулий рік середні гривневі ціни в новобудовах зросли на 20,17%, а мінімальні – майже на 13% (з 19 500 грн. до 22 000 грн. за 1 кв. м). Це стало рекордом за останні 7 років", – зазначають аналітики.

Що буде зі столичним ринком нерухомості?

Нині ринок майже стоїть. При цьому кількість запитів щодо купівлі житла знизилася порівняно з минулим роком лише на 2%. Запити є, а ось покупок замало.

Водночас, суттєво змінилися уподобання українців. Роком раніше у покупців найпопулярнішим було дешеве житло вартістю до 30 тисяч доларів. На такі об'єкти припадало 44% від усіх запитів. А цьогоріч недорогим житлом цікавляться лише 19% покупців.

Натомість у 2022 році зросла популярність житла із середнього цінового сегменту – вартістю від 50 до 70 тисяч доларів.

"Однак динаміка угод змінилася. Про неї гравці кажуть стримано, але визнають, що ринок уповільнився", – кажуть експерти.

При цьому вони прогнозують, що на тлі чуток про війну попит на нове житло, порівняно з минулим роком, може впасти дуже сильно – на 50-70%. Тому забудовники, хочуть вони того чи ні, будуть змушені коригувати ціни.

Нагадаємо, експерти вважають, що через зниження попиту на дешеве житло його будуватимуть дедалі менше.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ