В "хрущовках" та інших будинках старої забудови незабаром будуть міняти стару електропроводку на нову, більш потужну. А новобудови можна буде набагато простіше здати в експлуатацію. Такі перспективи відкриває постанова НКРЕКП №475, яка побачило світ 17 березня.
У чому суть проблеми
Будинки старої забудови, включаючи й "хрущовки", будувалися в ті часи, коли в домі основним джерелом енергоспоживання була праска. Коли в квартирах стали з'являтися телевізори, холодильники і пральні машини, а потім додалися ще й електрочайники, мікрохвильові печі, мультиварки і інші побутові "пожирачі електрики", ввімкнути все це одночасно стало неможливо. У кращому випадку - вибиває пробки лічильника. У гіршому - може статися пожежа.
Проблема в тому, що електромережі в таких будинках не розраховані на нинішню потужність. У них закладалася максимальна потужність 2-3 кВт. Тепер же, нова постанова НКРЕКУ зобов'язує оператора розподільних систем (ОРС) забезпечити побутовим споживачам потужність не менше 5 кВт.
"Постанова вирішила серйозну проблему. Стара система, яка забезпечувала потужність 2,5-3 кВт, не відповідає реальним побутовим потужностям споживання. Люди стали більше споживати", - прокоментувала член НКРЕКП Ольга Бабій.
Популярні зараз
Рада підтримала автоматизований арешт депозитів боржників
Раніше Бундесверу: Україна отримала німецькі армійські машини Caracal
Кому це буде вигідно
Вигідно це всім - без винятку. Ну, можливо самотній бабусі-пенсіонерці, в якої з усього енергозалежного - пару лампочок, телевізор і невеличкий холодильник, такі нововведення і не потрібні. Однак і їй ці 5 кВт не завадять. "Най буде", як кажуть українці.
Решті українців це буде вигідно однозначно. Можна буде спокійно встановити у квартирі бойлер, включити одночасно масу електроприладів і не боятися, що десь щось може трапитися.
Можна буде легко узгодити проект на установку того ж електрокотла, бо раніше в ОРС (це колишні обленерго) отримати такий дозвіл коштувало чималих нервів і грошей.
"2,5 кВт - це потужність тільки одного чайника. Тому техумови все-таки давали і на 5, і на 9 кВт, але за це потрібно було доплачувати, і це недешево", - говорять фахівці.
Тепер переплачувати не потрібно буде, адже постанова зобов'язує ОРСи забезпечити людям по 5 кВт, і кішка не ходи. Це також буде вигідно забудовникам, які в нових будинках вже, звичайно, заклали ці високі потужності, однак здати будинок нормально не можуть, тому що за правилами такі потужності як би не підходять. Тому вони змушені підключати будинок до тимчасових трансформаторів, від яких в ньому вибиває світло по кілька разів на день.
Старі мережі доведеться міняти
Постанова не дозволяє, а зобов'язує ОРСи (ще раз нагадуємо, це ті ж колишні обленерго, - авт.) забезпечити людям по 5 кВт потужності. А тому хочуть вони чи ні, а проводку в старих будинках доведеться міняти.
"Цей дозвіл простимулює перегляд заміни внутрішньобудинкових мереж. Адже раніше говорили: ні, змінювати не можна, мережі ніхто не міняв. Приєднання за планом давали 3 кВт при фізичному споживанні в 5 кВт, а це технічна загроза пожежної безпеки всередині будинків", - говорить Ольга Бабій .
Хто буде платити "за банкет"
Це, мабуть, головне питання. Адже постанова, яка не підкріплена конкретними фінансами - це щось на зразок басейну без води: купатися начебто не заборонено, а ось немає в чому.
Раніше відповідальність за внутрішньобудинкові мережі обленерго і ЖЕКИ (керуючі компанії) намагалися спихнути одне на одного. Однак тепер НКРЕКУ підвела під дебатами риску: внутрішньобудинкові мережі - зона спільної відповідальності ЖЕКів та ОРСів. Платити доведеться і тим, і іншим.
Нагадаємо, вже у цьому році тариф на електроенергію піднімуть, принаймні, вдвічі. У будь-якому випадку, велике енергоспоживання буде недешевим задоволенням.