Цьоггріч фермерам довелося знищити частину урожаю черешні через незатребуваність цієї ягоди на ринку. Подібна доля може спіткати і решту врожаю фруктів, попереджають садівники.
У розпал сезону черешню продають на українських ринках удвічі дорожче її собівартості. При цьому фермерам, які виростили ягоду, дістається лише 15% від цього прибутку. Все регшта йде в кишені перекупникам, каже фермер із Запорізької області Галина Дрюцька.
За словами фермерки, середня вартість кілограма української черешні становить 30,2 гривні. При цьому садівники закладають у цю ціну до 30% прибутку. Однак на ринку вартість кілограма в середньому становить близько 60 гривень.
"Малі підприємці бусиками везуть її на Київ, перепродують через двоє-троє рук, і вона доходить до споживача вже з божевільними націнками. Ми вкладаємо 30 гривень в кілограм черешні, і з них більша половина - це вкладення, прибутковість 25-30% . А посередники мають таку ж суму, не вкладаючи ні у що. Мене це обурює ", - підкреслила вона.
Причому, якщо між фермером і покупцем стоїть не один посередник, а більше, то в їхніх кишенях осідає левова частка прибутку.
При цьому Галина Дрюцька допускає, що сумну долю черешні можуть повторити й інші фрукти, вирощені фермерами України. Більша частина врожаю фруктів може бути знищена, як і врожаю черешні.
"Те ж саме буде відбуватися і з яблуками, і з виноградом, і зі сливою, і з іншими фруктами, які вирощуються у нас в Україні і які можуть бути реалізовані в Україні. Ті ж баштанні культури, дині, кавуни", - попередила фермерша.
Нагадаємо, на початку липня фермерам довелося знищувати велику частину врожаю пізньої черешні через те, що вона виявилася незатребуваною ринком. Фермери навіть не наймали людей для збору ягід з дерев, а самі обривали їх і кидали на землю.