Офіційно працевлаштовані українці мають змогу отримати матеріальну допомогу від роботодавця. Потреба в такій допомозі має бути обгрунтована самим працівником. Проте рішення щодо її надання ухвалює сам роботодавець.
Під матеріальною допомогою мається на увазі фінансова підтримка або нецільова благодійна допомога від роботодавця. Виплата допомоги здійснюється одноразово, і для її отримання працівник обов'язково має подати заяву. При наданні разової матеріальної допомоги роботодавець не зобов'язаний сплачувати податки із суми цієї допомоги.
Є кілька критеріїв, яким має відповідати разова допомога:
- допомога виплачується окремим працівникам;
- необхідність допомоги виникла непередбачено;
- роботодавець самостійно приймає рішення надати допомогу та визначає її розмір.
У своїй заяві працівнику необхідно вказати причини, з яких він потребує матеріальної допомоги. У 2022 році підставами для надання допомоги можуть бути скрутне становище внаслідок війни, потреба в лікуванні або інші не менш вагомі причини. Допомога на лікування може бути здійснена двома способами. Або матеріальні кошти на лікування нараховуються самому працівнику, або допомога перераховується на рахунок медичного закладу.
Прийняти рішення щодо призначення допомоги може лише сам роботодавець. Він і визначає розмір виплати. Допомога в розмірі, що не перевищує 3470 грн, не оподатковується. В іншому випадку доведеться заплатити 18% ПДФО та військовий збір, що дорівнює 1,5%. Слід пам'ятати, що допомога повинна надаватися одноразово та окремому працівникові. При систематичній виплаті допомоги вона прирівнюватиметься до заробітної плати, і з неї доведеться сплачувати податки.
На підставі заяви від працівника має бути сформований наказ про нарахування матеріальної допомоги.
Нагадаємо, ринок праці в Україні просів на 10-15% через масовані атаки на енергетичну інфраструктуру, відключення світла та неможливість спланувати графіки. Названі найзатребуваніші фахівці, а також зарплати, які пропонують їм під час війни.