Today.ua

Українців можуть штрафувати на тисячі гривень за використання генераторів

Українці зараз через планові та аварійні відключення електрики активно використовують генератори. Але їм загрожує великий штраф, якщо не одержати дозволу на викиди в атмосферу шкідливих речовин, повідомила Держпродспоживслужба в Одеській області.

Дозвіл на викиди забруднюючих речовин у повітря пересувними генераторами видається безкоштовно різним підприємствам, приватним підприємцям. Якщо дозволу немає, відповідні інстанції можуть оштрафувати підприємство (штраф становить від 5 000 до 8 000 гривень). Мало того, адміністративне покарання в цьому випадку передбачає тимчасове припинення діяльності, пов'язаної з використанням генератора. А це вже набагато серйозніше, ніж штраф.

Але у цьому питанні є один тонкий нюанс. Справа в тому, що під час дії військового стану підприємства можуть просто подати декларацію про те, що вони використовують генератор (або генератори). Тобто під час війни можна не отримувати відповідного дозволу. Про це йдеться у постанові Кабінету Міністрів України від 18 березня 2022 року.

Куди слід подавати таку декларацію? В обласний Департамент екології та природних ресурсів. Такі департаменти є у кожній обласній державній адміністрації.

Українці почали активно використовувати бензинові та дизельні генератори з осені 2022 року, коли через ракетні удари російських військ по об'єктах критичної інфраструктури України почалися практично у всіх областях планові та аварійні відключення електрики. За даними члена Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Ярослава Железняка, у 2022 році в Україну ввезли 669,4 тисяч генераторів. З них 643,8 тисяч генераторів було завезено підприємствами, а 25,5 тисяч – простими громадянами.

Дизельний генератор зазвичай витрачає 6 літрів палива на добу, а бензиновий пристрій – 8,4 л на добу. Середня вартість бензину А-95 на українських АЗС зараз становить 51,50 гривень за літр, а дизельного палива – 55,03 гривні за літр. Виходячи з цих показників легко визначити, скільки українцям коштує паливо для генераторів.

У жовтні 2022 року Кабмін скасував ввізне мито на генератори. Це означає, що українці можуть тепер купувати дешевші генератори ніж раніше.

Нагадаємо, раніше стало відомо, що українці почали встановлювати ГБО (газоболонне обладнання) на бензинові генератори. Це робиться для того, щоб було альтернативне паливо та для того, щоб знизити грошові витрати.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ