За борги по комуналці українців можуть позбавити житла. Така загроза цілком реальна, якщо домогосподарство заборгувало за комунальні платежі велику суму грошей, і покрити цей борг йому нічим.
У Мін'юсті роз'яснили, які види покарань передбачені для громадян, що мають комунальні борги.
Пеня за прострочені платежі
Якщо за комунальні послуги є заборгованість, підприємства-постачальники цих послуг можуть нарахувати на цю заборгованість пеню. Це цілком законна норма.
Розмір пені обумовлений в договорі з постачальником комунальних послуг, однак він не може бути за законом вище 0,01% від суми боргу за кожен день прострочення платежу. При цьому законом також передбачена верхня межа пені. Вона не може бути більше 100% наявного боргу.
Популярні зараз
Рада підтримала автоматизований арешт депозитів боржників
Раніше Бундесверу: Україна отримала німецькі армійські машини Caracal
Якщо у вас, умовно кажучи, є 2 тисячі боргів по комуналці, то разом із максимальною пенею цей борг може перетворитися на 4 тисячі.
В яких випадках нараховувати пеню не мають права:
- якщо є заборгованість держави по житлових субсидіях;
- якщо затримують зарплату на підприємстві, де працює споживач комунальних послуг (в обох випадках це потрібно підтвердити документально);
- під час дії карантину в країні (нагадаємо, що в Україні поки діє карантин до 31 серпня 2021 року).
При цьому під час карантину не можна застосовувати до боржників й інші штрафні санкції на кшталт відключення послуги і виселення з житла.
За борги по комуналці можуть також позбавити субсидії
Якщо споживач комунальних послуг має заборгованість за три і більше місяців, йому можуть відмовити в субсидії. При цьому достатньо, щоб сумарний розмір боргу перевищив 20 неоподатковуваних податком мінімумів доходів громадян. На сьогодні в Україні цей мінімум, як і раніше, становить 17 гривень; тому перевершити його двадцятикратний розмір дуже легко. Це буде лише 340 гривень.
Так, ось, якщо на день звернення за субсидією розмір заборгованості становив 340 і більше гривень, то місцева служба соцзахисту цілком має право відмовити такому споживачеві у субсидії.
Примусове стягнення боргів по комуналці
Воно вступає в силу після відповідного рішення суду або судового наказу. Суд віддає рішення у виробництво судовому виконавцю, і той уже береться за стягнення боргів.
Стягнення може проводитися за рахунок:
- наявної готівки і банківських заощаджень;
- матеріальних цінностей, якими володіє боржник;
- рухомого майна боржника;
- нерухомого майна боржника.
Коли можуть забрати нерухоме майно
До останнього пункту можуть вдатися в тому випадку, якщо з боржника нічого стягувати, крім житла або землі, які в нього є.
При цьому слід пам'ятати: якщо сума боргу по комуналці не перевищує 20 мінімальних зарплат (6000 х 20 = 120 000 гривен), то в цьому випадку у боржника не можуть забрати єдине житло і єдину земельну ділянку, які є в його розпорядженні.
Однак, якщо сума боргу перевищує 20 мінімальних зарплат, то виконавець має право накласти арешт і на єдиний його дах над головою, а потім і виставити житло або землю на продаж.
Нагадаємо, в Києві місцева влада знайшла можливість обійти заборону на нарахування пені за борги по комуналці. Борги проіндексували, і вони виросли ще більше, ніж могли би вирости за рахунок пені.