Багато українців дивуються, чому плата за доставку газу або, як її ще називають, абонплата за газ, не відповідає реальному споживанню, яке вони вказують у платіжках. Споживачам роз'яснили, чому це нормально, і як загалом рахують розмір абонплати.
Приводом для роз'яснень стало запитання однієї з клієнток газової компанії.
"Підкажіть, будь ласка, на якій підставі приходять платіжки за доставку газу, якщо майже рік я ним не користувалася?" - цікавиться жінка з Одеської області.
Справа в тому, що абонплата за газ сплачується навіть тими клієнтами, які не користуються газом рік або й навіть більше. Підставою для скасування такого платежу може бути лише юридичне розірвання договору про постачання газу та фізичне від'єднання індивідуальної газової труби, що веде до будинку, від загальної газорозподільної системи. А доки труба приєднана до спільної мережі, і акта про розірвання договору немає, абонлату доведеться платити.
Популярні зараз
Рада підтримала автоматизований арешт депозитів боржників
Раніше Бундесверу: Україна отримала німецькі армійські машини Caracal
При цьому споживачеві, який не користується газом, доведеться сплатити за доставку обов'язкового мінімального обсягу газу, який залежить від того, яке газове обладнання є в будинку.
Платити треба буде за такі обсяги газу:
- 39 кубометрів на рік – для будинку, де природний газ використовується тільки для приготування їжі;
- 126 кубометрів на рік – для будинку, в якому природний газ використовується для підігріву води та приготування їжі;
- 314 кубометрів на рік – для будинку, в якому природний газ використовується комплексно, зокрема – для опалення, або об'єкта споживача, який не є побутовим.
Чому у споживачів, які користуються газом, абонплата не відповідає поточним обсягам споживання?
Це пов'язано з тим, що абонплата розраховується на цілий рік на підставі тих обсягів газу, які були використані абонентом попереднього року. Так, наприклад, на 2022 рік вона рахувалася за підсумками попереднього так званого газового року. Газовий рік тривав з 1 жовтня 2020 року по 30 вересня 2021. Цьогоріч застосовують дещо іншу методику розрахунку. Вірніше, беруть інший інтервал для розрахунку абонплати: з вересня позаминулого року по квітень минулого, тобто з вересня 2021 по квітень 2022 року.
Той обсяг газу, який було витрачено тоді за 8 місяців (з вересня до квітня) ділять на 8 і отримують середньомісячний обсяг споживання газу. Помноживши цей середньомісячний обсяг на поточний тариф на доставку газу, і отримують абонплату, яку споживач щомісяця виплачуватиме протягом усього 2023 року. Саме тому абонплата може не відповідати поточним обсягам споживання.
Нагадаємо, українці по-новому передаватиму показання газових лічильників.