Українцям роз'яснили новий механізм обліку споживання газу та розповіли, кому це буде вигідно

Автор: Марченко Любов

Парламент проголосував у другому читанні законопроект, який передбачає нову систему обліку споживання газу в Україні. Нині споживання газу в нашій країні враховується в кубометрах, а з 1 травня 2022 року його рахуватимуть у кіловат-годинах.

Українцям роз'яснили новий механізм обліку споживання газу та розповіли, кому це буде вигідно - today.ua

Чому вирішено перейти на іншу систему?

Українська система обліку газу відрізняється від європейської. В Європі вже давно споживання обліковують у кіловат-годинах. Через різні системи обліку виникають складності при імпорті газу з Європи в Україну, а також при обліку газу, який європейські трейдери закачують на зберігання до українських підземних сховищ газу.

Крім того, споживачі газу нерідко нарікають на те, що за лічильником вони витратили великий обсяг газу, а тепловіддача від нього низька. Тому підрахунок газу в енергетичних одиницях, якими і є кіловат-години, є об'єктивнішим і справедливішим. Такий підрахунок має бути вигідним, в першу чергу, споживачам, адже фактично він буде здійснюватись не за обсягом використаного газу, а за його тепловою ефективністю.

Такий облік здійснюється спеціальними лічильниками.

Однак у будинках українців стоять інші лічильники, які ведуть облік спожитого газу у кубометрах. Рахувати у кіловат-годинах вони не зможуть – не пристосовані до цього. В ідеалі – лічильники слід міняти, проте в умовах сучасної України це неможливо. Облгази ще навіть не встигли встановити в усіх квартирах звичайні лічильники, а тут уже доведеться їх знімати та замінювати на нові.

Популярні зараз

В Україні очікується масштабне підвищення заробітних плат

У Мінекономіки спрогнозували зростання курсу долара до 50 гривень

Верховна Рада знайшла додаткові підстави для припинення виплати пенсій

Греція остаточно відмовила у передачі систем Patriot Україні: названо причину

Українцям роз'яснили новий механізм обліку споживання газу та розповіли, кому це буде вигідно Це не реально. Тим більше, що коштують нові прилади обліку непристойно дорого - до 25 тисяч гривень за один лічильник.

Тому залишається єдиний вихід: конвертувати показання в кубометрах у кіловат-години.

Це роблять за такою формулою:

Vc × H = E ,

де E - об'єм (кількість) енергії газу, кВт · год

Vc - обсяг газу, приведений до стандартних умов, м 3

H - середньозважене значення вищої теплоти згоряння газу, кВт-год/м 3 .

У свою чергу, обсяг газу, приведений до стандартних умов V c розраховується за іншою формулою:

Vc = V × K ,

де V – обсяг газу, виміряний лічильником, м3

K – коефіцієнт для приведення до стандартних умов.

Тобто, V – це обсяг газу, який покаже лічильник споживача, а К залежатиме від місяця, за який ведеться облік, температури приміщення, в якому знаходиться лічильник, та регіону, де все це відбувається. У літні місяці цей коефіцієнт може бути навіть нижче одиниці. А ось у холодну пору він буде вищий за одиницю.

Середньозважене значення вищої теплоти згоряння газу H визначається в результаті лабораторних досліджень. Нам, споживачам, його публікуватимуть на профільних сайтах облгазів.

Що важливо: споживачам самим не доведеться переводити кубометри у кіловат-години!

Ми, як і раніше, передаватимемо облгазам показання своїх лічильників у кубометрах. А вже вони усе це конвертуватимуть за формулою у кіловат-години.

"Механізм такий: споживач традиційно передає оператору ГРС щомісячні показання лічильника в кубометрах. Оператор за затвердженою НКРЕКП формулою переводить їх у кіловат-години і вносить до особистого кабінету споживача. Після цього дана інформація потрапляє на платформу оператора ГТС. Там облік отриманої інформації буде здійснюватися паралельно - і в кубометрах, і в енергоодиницях", - пояснив перший заступник голови правління Асоціації постачальників енергоресурсів Євген Нацвін-Степанов.

Підпишіться на Today.ua, щоб бути в курсі останніх новин:

Однак, маючи у своєму розпорядженні потрібні коефіцієнти і всі дані для розрахунку, ми зможемо самі підставити їх у формулу та полічити, щоби переконатися, що газовики нас не дурять. Ну й заодно, щоб реанімувати шкільний багаж математики і фізики, аби не боятися вчити з дітьми уроки на дистанційці:)

Нагадаємо, третину усього газу, накопиченого в поземних сховищах, Нафтогаз віддасть мільярдеру Ігорю Коломойському в рахунок сплати старих боргів. От цікаво: йому будуть віддавати вже по-новому, у кіловат-годинах, чи ще по-старому, в кубометрах?