Зарплати, пенсії та стипендії українців можуть бути скорочені наполовину, а в деяких випадках і більше. Таке може статися з боржниками за аліментами, кредитами, податками, комуналкою, штрафами за порушення ПДР і за деякими іншими статтями.
З їхніх банківських карток вираховуватиметься певний відсоток від усіх надходжень. До такого способу погашення заборгованості вдаються у тих випадках, якщо у клієнта немає грошей на депозитних рахунках в банку та немає ліквідного майна.
При цьому боржникам слід знати, що їхня згода на стягнення боргів із банківських карток не потрібна. Достатньо відповідного рішення суду, щоби частину надходжень почали відраховувати автоматично. Проте боржника все-таки мають попередити про наявність рішення суду та про майбутні відрахування з його картки.
Величина утримань із зарплати, пенсії чи стипендії залежить від виду боргу. Відраховувати можуть від 20 до 70% із кожного грошового надходження. Боржникам також слід пам'ятати, що утримують гроші з тієї суми, яка залишилась після вирахування податків та ЄСВ, тобто із чистого заробітку (якщо йдеться про зарплату).
Популярні зараз
Рада підтримала автоматизований арешт депозитів боржників
Раніше Бундесверу: Україна отримала німецькі армійські машини Caracal
Зокрема, із зарплат, пенсій та стипендій можуть відраховуватися такі суми:
- не більше 70% - з доходів боржників, що відбувають покарання у вигляді виправних робіт, а також при стягненні аліментів на неповнолітніх дітей. Зазвичай такий відсоток відраховується у випадках, коли на боржника є кілька виконавчих документів;
- не більше 50% - при стягненні аліментів, відшкодуванні шкоди життю і здоров'ю, а також моральної та майнової шкоди;
- не більше 20% - за всіма іншими видами стягнень (штрафи ПДР, заборгованість з комуналки, податків та ін.).
Законом також передбачено, що у разі, якщо на боржника є кілька виконавчих проваджень, то з нього за всіма статтями заборгованостей нможуть стягувати понад 50% грошових надходжень. А до 70% можуть відраховувати лише у двох випадках: якщо боржник відбуває покарання по кримінальній справі, або якщо він має заборгованість за аліментами на кількох дітей.
За деякими видами доходів закон забороняє робити відрахування на погашення боргу
До захищених відносять такі види доходів:
- вихідну допомогу у разі звільнення;
- допомогу з вагітності та пологів;
- допомогу з догляду за дитиною;
- допомогу з догляду за трьома та більше дітьми віком до 16 років та за дитиною-інвалідом;
- допомогу з тимчасової непрацездатності у зв'язку з доглядом за хворою дитиною;
- допомогу на лікування;
- допомогу на поховання;
- допомогу при усиновленні та інше.
Нагадаємо, в Україні змінився порядок виплати аліментів. Наприклад, громадяни, які їдуть за кордон на ПМП, повинні будуть виплатити відразу всю суму аліментів на дитину до повноліття.