Через скорочення обсягу енергоспоживання у зв'язку з війною, Україні вистачає власних потужностей для генерації електроенергії. При цьому взимку, можливо, доведеться перейти від експорту електроенергії до її імпорту. Проте перебої з електроенергією взимку малоймовірні.
Такими міркуваннями поділилися експерти з енергетики з виданням rbc.ua.
Генеруючі потужності в Україні діляться на три види: гідроренергетика, атомна енергетика і теплова енергетика. Найбільше побоювань викликає теплова, оскільки вона залежить від постачання імпортних енергоресурсів – вугілля та газу. Однак ще минулого опалювального сезону, через високі ціни на газ, багато теплових електростанцій перейшли на тверде паливо, тобто на вугілля. І ще минулої зими Україні вдалося накопичити чималі запаси вугілля, які перейдуть на наступну зиму. Тобто, в уряду не викликає великих побоювань робота теплових електростанцій.
Втім, якщо навіть виникнуть проблеми з роботою теплових станцій, то атомні станції можуть взяти на себе більш високе навантаження щодо виробітку електроенергії, каже директор Центру дослідження енергетики Олександр Харченко. Але при цьому атомні енергоблоки не повинні зупинятися на ремонт в опалювальний період, уточнив екпсерт. Такого не буде. Усі енергоблоки АЕС взимку працюватимуть, запевнив директор департаменту інформполітики компанії "Енергоатом" Олександр Курдінович. Усі атомні енергоблоки будуть відремонтовані у теплу пору року. Тут енергетикам несподівано "посприяла" війна. Через військові дії, в Україні на 40% скоротилося споживання електроенергії. Це дозволило вивести атомні енергоблоки на ППР (планово-попереджувальний ремонт) влітку.
Популярні зараз
Рада підтримала автоматизований арешт депозитів боржників
Раніше Бундесверу: Україна отримала німецькі армійські машини Caracal
"Наразі на деяких блоках проводяться ремонтні роботи. До зими всі блоки працюватимуть у максимальній кількості для забезпечення потреб осінньо-зимового сезону", – каже Курдінович.
Але все ж таки, цілком імовірно, що Україні не вистачить взимку власної електроенергії. Тоді літній експорт електроенергії доведеться замінити на зимовий імпорт, розповів директор енергетичних програм "Центру Разумкова" Володимир Омельченко.
"Через зниження попиту на е/е на 30-35% передбачається скорочення пікового навантаження взимку з 25 ГВт до 17-18 ГВт. Однак навіть таке суттєве зменшення буде важко покрити. Отже, варто готуватися до сценарію, коли експорт е/е влітку може змінитися в окремі години пікового навантаження взимку на імпорт – до 1,5 ГВт", - попередив Омельченко.
Всі ці заходи мають забезпечити українцям стабільне проходження осінньо-зимового періоду без перебоїв з електроенергією, вважають експерти.
Нагадаємо, уряд уже попередив українців, що взимку в їхніх будинках буде холодніше, ніж зазвичай. Щоб скоротити витрати енергоносіїв, температуру води у тепломережах підтримуватимуть нижче, ніж у минулі роки.