В Україні плата за опалення може бути вдвічі меншою. Для цього потрібно провести повну термомодернізацію будинків і систем теплопостачання. Однак така процедура вартує дуже великих грошей. Тому українцям радять почати з часткової термомодернізації свого житла.
Не секрет, що Україна витрачає набагато більше енергоносіїв, ніж сусідні європейські країни, де приблизно такий самий клімат, як у нас. Особливо це помітно в опалювальний сезон. Щозими українці викидають буквально на вітер величезну кількість тепла. Все – через те, що наші житла не пристосовані для економії тепла. Причому термомодернізація кульгає не лише у старих хрущовках, а й у будинках нової забудови. Хоча там стан речей усе ж не такий розпачливий.
Зараз в Україні у середньому витрачається на опалення одного квадратного метра в багатоквартирному будинку 4 кубометри газу. За нинішніми тарифами це коштує приблизно 32 гривні. А от якщо будинок повністю утеплити та систему теплопостачання модернізувати, то ці витрати можна скоротити до 16 гривень, тобто вдвічі. Зрештою, на опалення квартири в 50 квадратних метрів довелось би витрачати не 2000 гривень, як тепер, а лише 1000. Це дозволило б українцям не лише економити сімейний бюджет, але й суттєво скоротити витрати держави на імпорт енергоносіїв.
Скільки грошей потрібно на повну термодернізацію?
За словами експерта у сфері житлово-комунального господарства Олега Попенка, для повної термомодернізації багатоквартирного будинку в середньому потрібно близько 10 тисяч доларів із кожної квартири. Для багатьох українських сімей це захмарна величина і ніколи їм такої не зібрати.
Популярні зараз
В Україні критично низький рівень народжуваності, - Жолнович
У Мережі показали інтер'єр концепту позашляховика Kraz Chumak
Рада підтримала автоматизований арешт депозитів боржників
Раніше Бундесверу: Україна отримала німецькі армійські машини Caracal
Звичайно, що немає таких сум і в держави. Однак у Кабміні нещодавно заявили про амбітний план термомодернізації усієї країни. Уряд обіцяє вже в 2022 році відремонтувати 5 тисяч багатоповерхівок. Однак сказати і зробити – зовсім не те саме. Питання фінансування залишається відкритим.
Що можна зробити вже зараз, щоби зменшити плату за опалення?
Вже зараз можна встановити у будинках індивідуальні теплові пункти. Це допоможе значно скоротити тепловтрати у мережах. Вірніше, їх майже не буде, адже тепло подаватиметься з підвалу (або горища) безпосередньо в будинок.
При цьому витрати на опалення значно скоротяться. Експерти називають різні цифри: від 30% до 40.
Назвати ціну, в яку це може обійтися, дуже складно. За вельми приблизними підрахунками з кожної квартири потрібно буде віддати 10-15 тисяч гривень. Звичайно, 10 тисяч гривень – це не 10 тисяч доларів, однак і такі гроші є далеко не у всіх. А якщо навіть є, то люди не готові віддавати важко накопичену "фінансову подушку" за ІТП.
Очевидно, тут також необхідно буде продумати систему кредитування теплових програм під невеликі відсотки. Загалом, поки що запитань більше, ніж відповідей. Проте займатися цим доведеться усією країною. І що швидше, то краще.
Нагадаємо, українці на Новий рік можуть залишитися без опалення через нестачу дешевого газу для котелень.