Через простої, а також через роботу на неповну ставку, багато українців ризикують недорахуватися страхового стажу, коли їм настане час виходити на пенсію. Тому за найменшої можливості потрібно все ж таки поклопотатися про те, щоби стаж роботи залишався безперервним.
Як підраховуватимуть страховий стаж працівникам, які були відправлені у простій або переведені на неповну ставку, розповів незалежний консультант Сергій Коробкін.
"Я 1963 року народження, працюю сільським бібліотекарем. З 2020 року переведена на 0,5 посадового окладу. Починаючи з перших днів війни і до цього дня, перебуваю на простої. Як у даній ситуації нараховуватиметься мені стаж?", - цікавиться майбутня пенсіонерка із Волинської області.
Війна внесла корективи до трудового порядку українців. Багато підприємств або перевели своїх працівників на частину ставки, або взагалі відправили у простій. При цьому номінально люди роботу не втратили, проте ніякого заробітку у них немає. І податки за них також ніхто не сплачує, включаючи і ЄСВ. Тому багатьох турбує, як їм рахуватимуть страховий стаж: чи увійде до нього період простою, і як підраховуватимуть страховий стаж під час роботи на неповну ставку?
З 2004 року страховий стаж рахується за внесками, сплаченими із зарплати працівника. Тобто, для того, щоб працівникові було зараховано весь період його трудової діяльності, важливий не так сам факт роботи, як факт сплати ЄСВ.
Тому, якщо підприємство перебуває у простій, то, найімовірніше, його персонал не отримує зарплати, і жодні внески за працівників такого підприємства нікуди не сплачуються. Отже, їхній страховий стаж не поповнюється.
Що ж до роботи на неповну ставку, то тут можливі варіанти. Якщо у працівника була висока зарплата, і його перевели на півставки, то треба дивитися, які податкові відрахування сплачуються з цієї половини ставки. Якщо ЄСВ становить не менше мінімальної страхової суми, то працівникові зараховується повний стаж, навіть незважаючи на те, що він не отримує всю зарплату.
На сьогодні ЄСВ становить 22% від зарплати. Якщо взяти 22% від мінімалки (6700 грн), то вийде 1474 гривні. Саме таку мінімальну суму страхового внеску мають перерахувати за працівника щомісяця, щоб йому було зараховано страховий стаж у пропорції 1:1. Якщо ж роботодавець платить за нього, наприклад, лише половину цієї суми, то в такому разі йому рахуватимуть за два місяці роботи лише один місяць страхового стажу.
"Перевірити сплату страхових внесків за себе та чи нараховується стаж можна також на порталі електронних послуг Пенсійного фонду або в мобільному додатку "Дія" (замовивши довідку форми ОК-5 або ОК-7)", - порадив Сергій Коробкін.
Можна також звірити дані щодо внесків та страхового стажу і в бухгалтера на підприємстві, де працює майбутній пенсіонер. Але це можливо в тому випадку, якщо між ним та керівництвом підприємства склалися довірчі стосунки.
Нагадаємо, деяким громадянам можуть подвоїти страховий стаж за певні періоди роботи.