В Україні за підсумками року очікується інфляція на рівні 30%. При цьому ціни на їжу подорожчають значно більше: їхня вартість зросте до 40%. А якщо Нацбанк продовжуватиме друкувати гроші у колишніх обсягах, то ціни на товари зростатимуть іще швидше.
Про те, чому Україна закінчує 2022 рік з такою інфляцією, і що провокує її прискорення, розповів експерт з економічних питань Олег Пендзін.
За словами економіста, цього року не лише Україна потрапила у вир інфляції. Безпрецедентне зростання вартості товарів спостерігається у всій єврозоні. У Європі інфляція досягла двозначних чисел, чого не було від моменту запровадження загальноєвропейської валюти. Там зазвичай інфляція не перевищувала 0,5% за підсумками року.
А оскільки Україна більше імпортує товарів, ніж експортує, наша економіка не може протистояти загальним тенденціям в економіці Європи. Ну, а крім того, до європейської інфляції у нас додається ще й своя, українська.
Популярні зараз
Hyundai представив новий електричний кросовер IONIQ 9
Таким чином, сьогодні інфляція в Україні становить 24,6%, а до кінця року вона досягне 30%. При цьому за відчуттями українців ціни на товари вже зросли значно вище, ніж свідчить офіційна статистика. Це пов'язано з тим, що люди насамперед звертають увагу на подорожчання вартості продуктів. А ціни на їжу справді вже зросли більш як на чверть.
На кінець жовтня зростання цін на їжу вже становить 30%, а до кінця року продовольчий кошик подорожчає ще на 8-10%. Тобто, вартість продовольства на 1 січня 2023 року буде на 40% вищою, ніж на 1 січня 2022 року.
Олег Пендзін назвав основні причини зростання цін та підвищення показника інфляції:
- інфляція в Європі;
- дефіцит паливно-мастильних матеріалів і дефіцит деяких видів продовольства;
- збільшення Нацбанком грошової маси у гривнях.
Щоб якось покрити дефіцит бюджету, НБУ періодично "включає верстат" та додруковує потрібну кількість грошей. Нинішнього року через війну різко зросли витрати на армію. Тепер один місяць видатків на армію потребує стільки грошей, як раніше виділялося на цілий рік. Ці гроші десь потрібно брати. Щоби покрити бюджетну дірку, Мінфін випускає військові облігації, які переважно викуповуються Нацбанком. Таким чином, НБУ змушений друкувати гроші, які не підкріплені реальним товаром.
Ці гроші потрапляють на ринок та провокують зростання цін. З цієї причини зростає і курс долара. Для купівлі американської валюти потрібно дедалі більше гривень, які нестримно втрачають вагу.
Загалом, якщо наступного року Нацбанк не припинить друкувати гроші "з повітря", то маховик інфляції буде обертатися дедалі швидше, і ціни на їжу, а також на інші товари злетять ще вище.
Нагадаємо, при цьому в Україні продовжує дешевшати картопля. Гуртові ціни на коренеплід зараз нижчі за торішні.