Today.ua

Українцям розповіли, чим обернеться стримування тарифів на електроенергію для енергосистеми країни

В Україні можуть посилитися негативні фактори в енергосистемі, якщо буде прийнято постанову Кабміну щодо покладання спеціальних зобов'язань (ПСО) з компенсації тарифів на електроенергію на операторів систем розподілу (ОСР). Іншими словами - на обленерго. Таку думку висловили в Європейській Бізнес Асоціації.

У чому суть проблеми

Кабмін здивував енергетичну спільноту проектом постанови, якою передбачається заборона зростання тарифів на електроенергію для побутових споживачів. Ідея начебто благородна, позаяк зубожіле українське населення і за нинішніми тарифами вже з труднощами оплачує енергоресурси. Однак компенсацію тарифу на електроенергію для населення хочуть покласти на операторів систем розподілу (ОСР) - тобто, на обленерго.

І ось тут, як то кажуть, диявол криється в деталях. Оскільки в обленерго зроду-віку не було грошей для того, щоб компенсувати будь-які тарифи, Кабмін пропонує здійснювати це за рахунок інвестиційних програм ОСР. Іншими словами - за рахунок тих грошей, які були за планом закладені ними в модернізацію електромереж.

Тут потрібно розуміти, що в українському застосуванні модернізація - це не заміна хорошого на ще краще, а це просто заміна того, що вже на ладан дихає, на те, що працює і те, що не соромно показати заїжджим європейським енергетикам.

В Україні терміново потребують заміни понад 80% електромереж

Ні для кого не секрет, що у вітчизняних енергомережах вимагає заміни від 70 до 80% основних фондів. Ці 70-80% вже давно відслужили своє і морально, і фізично.

"Таке рішення суперечить закону про ринок електроенергії і ставить під загрозу можливість операторів систем розподілу оновлювати електромережі, що спрацьовані по країні на рівні 70%", - говориться в заяві ЄБА.

Через таку зношеності мереж українська енергосистема - найбільш відстала в Європі. Для тих, хто не в темі, досить сказати, що в Україні є ще чимало сіл, в яких дроти тримаються на дерев'яних електроопорах, вкопаних ще колись вручну.

В ЄБА також нагадали, що в 2020 році була затверджена нова методика тарифоутворення (RAB-регулювання), якою була закладена основа для поновлення застарілих електромереж. Адже енергокомплекс країни і, зокрема, господарство, яким володіють і за яке відповідають ОСР - це не лише опори і лінії електропередач. Це ще також безліч трансформаторних підстанцій, ліній різної напруги і допоміжного обладнання, які мають забезпечувати споживачам надійне та якісне електропостачання.

І все це перестануть оновлювати, в кращому випадку обмежуючись лише поточними ремонтами на лініях (фактично - латанням дірок).

До того ж, як зазначають в ЄБА, ці втрати ніхто не компенсує ОСР і згодом, адже в проекті постанови Кабміну не передбачено ніякого механізму такої компенсації.

Таким чином, ця постанова не тільки йде врозріз із законом про ринок електроенергії, але й ставить під удар всю енергосистему країни, а також набагато відсуває у часі можливість злиття ЄЕСУ з європейськими енергомережами. Ніхто в Європі не готовий об'єднуватися із застарілими мережами, які не здатні забезпечити європейську якість енергопостачання.

Таким чином, ЄБА звернулася із заявою до Енергетичного Співтовариства та Кабміну з проханням не давати ходу цьому проекту постанови.

Нагадаємо, згідно з прогнозом Нацбанку, у найближчі роки тарифи на електроенергію в Україні будуть рости швидше за інші комунальні тарифи.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ