Припинення співпраці з Міжнародним валютним фондом вкрай небажане для України. Можливо, катастрофи не станеться, проте для українців настануть дуже важкі часи. Доведеться згорнути соціальні програми і відправити за межу виживання багатьох людей.
Таку, зовсім не райдужну, перспективу для України зобразив заступник голови Нацбанку Дмитро Сологуб.
Незважаючи на те, президент Зеленський не так давно розповідав, що у влади є план Б і навіть план В на випадок припинення співпраці з МВФ, нічого хорошого ці плани українцям не обіцяють, судячи з одкровень Сологуба. Хоча заради справедливості слід визнати, що не Зеленський відправив України на кредитну "голку" МВФ, однак і не йому знімати країну з цієї голки. В усякому разі, зараз не час це робити.
Що буде, якщо Україна не домовиться з МВФ
- Курс долара піде різко вгору, а національна валюта, відповідно, почне знецінюватися.
- Ціна на все виростуть. При цьому зарплати номінально залишаться на колишньому рівні, проте купівельна спроможність знизиться.
- Державі доведеться зменшити витрати на багато соціальних проектів, а від деяких і зовсім відмовитися.
- Знизяться інвестиції в масштабні проекти, які здійснюються за гроші держбюджету: будівництво доріг, підтримку малого бізнесу, підвищення соціальних стандартів.
- Підвищаться процентні ставки за банківськими кредитами.
- Виникнуть проблеми з обслуговуванням зовнішнього боргу, Для цього потрібно буде залучати більший ресурс.
- Знизиться приплив іноземних інвестицій. (Втім, щодо цього не варто турбуватися, їх і так майже не було.)
"Щодо того, що нібито вимоги МВФ не відповідають національним інтересам України. Запитайте українців, чи потрібні їм боротьба з корупцією, чесні суди і Нацбанк, який забезпечує низьку і стабільну інфляцію", - підкреслив Сологуб.
Нагадаємо, незалежність Нацбанку - одна з основних умов міжнародних кредиторів. Крім того, МВФ висуває Україні ще деякі економічні та правові вимоги, включаючи і вкрай непопулярні заходи в тарифоутворенні на газ та електроенергію.